Разлика между версии на „Потребител беседа:Xakepxakep“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Извинения за намесата :).)
Ред 7: Ред 7:
  
 
::[[Потребител:Xakepxakep|Xakepxakep]] ([[Потребител беседа:Xakepxakep|беседа]]) 00:54, 2 април 2014 (EEST)
 
::[[Потребител:Xakepxakep|Xakepxakep]] ([[Потребител беседа:Xakepxakep|беседа]]) 00:54, 2 април 2014 (EEST)
 +
::: Здравей. Идеята на корекциите на страниците от РБЕ (по мое виждане) засега е не чак толкова пълна визуална прилика с хартиения вид на Речника, а подготовка за използването му в [http://rechnik.chitanka.info/ Речко].
 +
::: Така разредката е средство да се маркират думите, представляващи фонетични варианти, както е обяснено в [[Page:RBE Tom1.djvu/57|Увода на том I]], а не съвсем съвършено окончателно форматиране. Разделянето на дума от последния ѝ символ, което предлагаш, не е „идеалното“ за откриването ѝ по-нататък като готов вариант, примерно, за търсене.
 +
::: И още една добавка: „Удареното и“ в проекта се замества с „й“, колкото и неприятно, и неподходящо да ни се струва. Съображения много, но решението (компромисно, според мене) засега е такова. Повече по темата във [http://forum.chitanka.info/topic2890.html?hilit=%D1%83%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BE%20%D0%B8 Форума на Читанка].
 +
::: Поздрави: --[[Потребител:Zelenkroki|Zelenkroki]] ([[Потребител беседа:Zelenkroki|беседа]]) 03:47, 2 април 2014 (EEST)

Версия от 03:47, 2 април 2014

Нужно е когато използваш <em>…</em> трябва маркерите да се поставят за всяка дума, а не: <em>Възпитавам (се), убеждавам (се), обучавам (се), обвинявам (се), упреквам (се)</em>. Правилният начин за форматиране в такива случаи е: <em>Възпитавам (се)</em>, <em>убеждавам (се)</em>, <em>обучавам (се)</em>, <em>обвинявам (се)</em>, <em>упреквам (се)</em>.

Haripetrov 09:30, 01 април 2014 (EEST)


Ясно. Сега видях, че и "," се "разрежда". Обаче и при препоръчания начин на форматиране запетаята е на разстояние от последната буква. За да е "залепена" за нея, трябва маркерът за край на разредка да е преди последната буква/знак, тъй като разредката явно важи и вдясно от последната буква/знак. Виж с. 7 на т. 2, форматирана по този начин. Скобите също трябва да са извън маркера. Освен това и интервалът между 2 или повече думи с разредка изглежда по-голям от нормалния. Т. е. би трябвало маркерите да се слагат само на думите, но не и на интервалите между тях. Направих така на с. 7 и сл. в т. 2 и сега изглежда като оригинала и не дразни визуално.
Xakepxakep (беседа) 00:54, 2 април 2014 (EEST)
Здравей. Идеята на корекциите на страниците от РБЕ (по мое виждане) засега е не чак толкова пълна визуална прилика с хартиения вид на Речника, а подготовка за използването му в Речко.
Така разредката е средство да се маркират думите, представляващи фонетични варианти, както е обяснено в Увода на том I, а не съвсем съвършено окончателно форматиране. Разделянето на дума от последния ѝ символ, което предлагаш, не е „идеалното“ за откриването ѝ по-нататък като готов вариант, примерно, за търсене.
И още една добавка: „Удареното и“ в проекта се замества с „й“, колкото и неприятно, и неподходящо да ни се струва. Съображения много, но решението (компромисно, според мене) засега е такова. Повече по темата във Форума на Читанка.
Поздрави: --Zelenkroki (беседа) 03:47, 2 април 2014 (EEST)