Page:RBE Tom9.djvu/214

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


Всичко, което има материален, веществен вид, което е от материя. Противоп. идеалното.

О Материална книга. Голяма специална тетрадка в учебно заведение, в която преподавателите вписват преподадения от тях учебен материал. Тя влезе в учителската стая, без да поздрави,.. Мълком се отправи и към материалната книга да запише методическата единица на първия урок. Ог. Чилингиров, РТК, 31. Материална култура. Книж. Съвкупността от сътворени блага, средства и умения на производство на обществото в определен исторически период. Известно е, че повечето европейци, вследствие на страхотната война, още са принудени да търпят лишения откъм храна, облекло и други придобивки на материалната култура, които в Америка се намират. Г. Белев, КВА, 231-232. В ръцете на феодалната класа,.., се струпали големи богатства. Възникнали благоприятни условия за подем на материалната и духовната култура и за развитие на книжнината. Ист. VII кл, 24-25.

МАТЕРИАЛИЗАЦИЯ, мн. няма, ж. Книж. Придаване на материална, веществена форма или осезаем израз на нещо; материализиране. Материализация на идеи.

— От фр. matérialisation.

МАТЕРИАЛИЗИРАМ, -аш, несв. и се., прех. 1. Придавам материална, веществена форма или осезаем израз на нещо, превръщам нещо в реалност. Поетът от една страна идеализира .. физическата природа, а от друга страна материализира (овещес-твува) моралния (умствения) свят. Д. Вой-ников, PC, 160. материализирам се страд. МАТЕРИАЛИЗИРАМ СЕ несв. и св., не-прех. Придобивам материална, веществена форма или осезаем израз; ставам реалност.

— От нсм. materialisieren. — Д. Войни кои, Ръководство за словесност, 1874.

МАТЕРИАЛИЗИРАН, -а, -о, мн. -и.

Прич. мин. страд. от материализирам и от материализирам се като прил. Който има материален, веществен вид, форма или осезаем израз. Под мишница с бохчичката, в която моята старателна баба беше подредила десетките материализирани доказателства за любовта й към своя внук, аз заех, не без мъка, място в един от файтоните. Д. Казасов, ВП, 95. Машините са материализиран трудов опит на обществото.

МАТЕРИАЛИЗИРАНЕ ср. Отгл. същ. от материализирам и от материализирам се; материализация. — Пред очите ни става сливане на селскостопанския с индустриалния труд, а това е един нов начин за материализирането на работническо-селс-копю единство. Сг. Поптонев, ОБЛ, 25. Те [идейните скици за декора] са рисувани с една удивително правилна, здрава и точна по мащаб перспектива, така че не се явява никаква разлика между идейна скица и сценичното материализиране на декора. Т, 1954, кн. 6,59.

МАТЕРИАЛИЗЙРАНОСТ, -ттй, мн. няма, ж. Книж. Състояние на материализиран. Материализираност на идея.

МАТЕРИАЛИЗЪМ, -змът, -зма, мн. няма, м. 1. Филос. Философско направление, противоположно на идеализма, което при решаване на основния въпрос за отношението на мисленето към битието приема за първична материята, битието, природата, а съзнанието, духа за вторично. В психологията хилядолетия наред се е водила борба между материализма и идеализма. Псих. X кл, 3. Талес смятал, че светът не е създаден от боговете, а е вечен и закономерно се изменя. Във връзка с това Енгелс пише: „Така че тук вече цял се изправя пред нас първоначалният стихиен материализъм“. Матем., 1966, кн. 2, 2.

2. Разг. Отношение към действителността, живота, свързано с материален интерес, с търсене на материални облаги. Той [бащата] става изведнаж язвителен, ругае ожесточено грубия материализъм, въздиша и съжалява, че нямало вече идеална любов и че днес хората се женели само за интерес. Св. Минков, РТК, 110-111. Той протестираше против материализма, който преобладава днес във всичките класове и звания. Ив. Вазов, Съч. VI, 157. Слепият материализъм, лакомството за богатство и завистта никоги не можат да имат добри следствия. Т. Станчев, У, 1871, бр. 8,135.

Диалектически материализъм. Филос. Философия на марксизма-ленинизма, теория за най-общите закони на движението и развитието на природата, обществото и съзнанието. Обществената практика непрекъснато създава нови науки за неговото [на съдържанието] познание и все не смогва да го догони поради откритото от науката

от философията на диалектическия материализъм, непрекъснато развитие на материята. Ал. Лилов, К, 48. Исторически материализъм. Филос. Теория за обществото като цяло, за най-общите закони и движещи сили на неговото развитие. Механис-тичен (механически) материализъм. Филос. Механицизъм. В края на 17 в. и началото на 18 в. естествознанието се развива под знака на механистичния материализъм. В. Цокова, ОПВ, 19.

— От фр. matérialisme. — Си. „Училище“, 1871, бр. 9.

МАТЕРИАЛЙСТ м. 1. Филос. Привърженик, последовател на материализма във философията. Много от древногръцките учени и философи,.., са материалисти. Според тях всичко в природата е произлязло от една първична материя и светът съществува и се развива без намесата на свръхестествени сили божества. ОБиол. X кл, 93. Със своето разбиране за света Талес се явява един от първите философи материалисти. Той считал, че светът е създаден от водата. Матем., 1966, кн. 2, 2. Ма-териалистите твърдят, че съществуване-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл