Page:RBE Tom9.djvu/208

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


МАТАДОР 208 МАТЕМАТИЗЙРАНЕ

направи мат и маскара. Т. Влайков, Съч. III, 257.

2. Някого. Правя някого да стане за срам и смях.

3. Нещо. Измърсявам, изцапвам много, изцяло нещо. Направих роклята си на мат и маскара.

4. Яещо.Унищожавам, съсипвам нещо. Дърпаме назад бащата, той, като видя календарите, като подскочи, че като ги за§ра с брадвата, направи ги на мат и маскара. Й. Радичков, ББ, 42. Ставам /стана <на> мат и маскара. Простонар. 1. Ставам за срам и смях. 2. Измърсявам се, изцапвам се много. Толкова е кално, че станах на мат и маскара.

МАТАДОР м. При борба с бикове — главен борец между тореадорите, който нанася смъртоносния удар на бика. Утре градът ще има рядко събитие: голяма corrida в Арената.. Трима знаменити матадори от Мадрид са обявени за утрешния бой. К. Константинов, ПЗ, 117. На арената се подвизава Пепе Вера, най-добрият матадор гордостта на Андалузия. Б. Шивачев, Съч. I, 172. Бикът е изложен на ударите на пи-кадорите,.. и на най-добрия сабленосец, на матадора убиец. ВН, 1958, бр. 2238, 4.

— Исп. matador.

МАТАДОРСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до матадор. Матадорски костюм.

МАТАРА ж. Диал. Манерка, матерка*. Чу се бълбукаме, някой изпъшка и заедно с въздишката провесилият се от медната матира синджир звънко издрънча. От. Сивриев, ПВ, 29.

— От араб, през тур. maturu. Друга форма: м й т е р а.

МАТАРИЦА ж. Диал. Маторица.

— От Т. Панчев, Допълнение на българския речник от Н. Геров, 1908.

МАТАСАРЙЕН, -а, -о, мн. -и, прил. Диал. Който е от матасария. Панайотка, облекла китен матасариен малакоф и копринено джубе,.., стоеше всред двора упорита и зла. Д. Немиров, Б, 84. — Да видиш, Иотенце, Ганка Трошилкина си направила матасариена рокля.'Д. Немиров, Б, 35.

МАТАСАРЙЯ ж. Диал. Само ед. Вид копринен плат, подобен на тафта. Имало още нещо да се свършава с чеиза. От Цариград трябвало да донесат морава матасария, па и джамфез за Таша и Зарафина. Д. Немиров, Б, 112. // Само мн. Различни видове такъв плат. Както знаете,.., сяка една от нас жертвува по едно огромно количество пари на европейците за джамфези, ма-тасарии, атлази и пр. пр., само и само за да са накичи. Ч, 1871, бр. 12, 381.

— Неизв.

MATE, мн. няма, ср. В Латинска Америка — много разпространено тонизиращо питие със зелено-кафяв цвят и горчив вкус, което се приготвя от листата на парагвайски чай. Когато сутрин за уругваеца наближи времето да тръгне за работа, той непременно извършва един сякаш свят ритуал

консумирането на мате, миришеща на пелин, люта и топла течност. Т. Димитров, У, 17. Бразилия, страна на матето. Зелено-кафяво питие като кожата на туземците. И горчиво като отровата на бразилските змии. И все пак матето е тяхно национално питие. Б. Шивачев, ПЮА, 38. През ясните лунни нощи гаучосите седят пред праговете на своите колиби „ранчо“, пият мате и тананикат някоя тъжна песен. Св. Минков, ДА, 88.

— От индиан.

MÀTEMA ж. Остар. Матима. Матема-та на разказа е само зачекната и замъглена в рой нищо и никакви фрази. П. П. Славейков, Събр. съч. VI (2), 251. Науките и прекрасните уроци (матеми) без практика (опитност) като един сот е (медна пчеля-на пита), която не содержава вече мед. А. Гранитски, ПР (превод), 63.

МАТЕМАТИЗАЦИЯ, мн. няма, ж. Книж. Използуване на математически методи и постижения на математиката в други науки и области на човешката дейност. Ние говорим днес за „математизация“ на различни области от науката. НТМ, 1962, кн. 4,

8. С този контакт [на научните работници], дължащ се на взаимодействието на различните дисциплини,.., се промени и стилът на работата,.., т. е. настъпи така наречената „математизация“ на науките. ВН, 1961, бр. 2961, 4.

— Рус. математизация.

МАТЕМАТИЗЙРАМ, -аш, несв.и св., прех. Книж. 1. Представям нещо чрез математически методи.

2. Използувам математически методи в друг клон на науката или в някаква област на човешката дейност, математизирам се страд. Става дума за една математическа теория (наречена теория на игрите), в която се ма-тематизират поведения и взаимоотношения, свързани с интереси. Матем., 1965, кн. 2,17. МАТЕМАТИЗЙРАМ СЕ несв., непрех. Книж. За клон от науката или някаква област на човешката дейност — все по-широко използувам математически методи и постижения на математиката, сливам се с математиката. Всички науки постепенно се „математи-зират“ такава е тенденцията за развитието на науките. ВН, 1964, бр. 3878,4.

МАТЕМАТИЗЙРАНЕ, мн. няма, ср. Книж. Отгл. същ. от математизирам и от математизирам се. Математизирането на такива лекции [от механиката] и тяхното сравнително стройно аналитично изграждане едва ли не се схваща понякога като ненужно и даже вредно. Матем., 1968, кн. 5, 5. Изследването на математическите Модели с математически средства на някоя област от известна наука наричаме условно "математи-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл