Page:RBE Tom9.djvu/139

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


жари. 3. Сребров, Избр. разк., 58.

МАНДРУВАМ, -аш, несв., прех. Диал. Паса и доя овце на мандра1 (в 1 и 2 знач.). „Довице, млада кралице, / ти си снопето събирай, / ний ще си минем, заминем / на Ирин-Пирин планина, / дето си Стоян пла-днува, / пладнува Стоян, мандрува“. Нар. пес., СбВСт, 257. Цяло село се струпа, когато завикаха майсторите от покрива, сума дари се развяха като на сватба. Нямаше го само дядо Генко. Бяха дигнали овците някъде по Веслеца да мандруват. Ст. Даскалов, МЧ, 151. мандрувам се страд. Стопаните твърдят, че агнетата са малки и че традиция е да се мандрува след Гергьовден ипр. РД, 1950, бр. 138, 2.

МАНЕ, мн. няма, ср. Диал. Празна работа. За горките населения / жертвувах цял куп... / много щедри съжаления, /.. / Знам, че туй е глупост цяла, / дим и вятър, и ма-не; / не вреди, поне журнала / зарад мен ще спомене. Ив. Вазов, БМ II, 37.

МАНЕВРА ж. 1. Воен. Само мн. Висша форма на бойна подготовка, при която тактическите занятия във войската или флотата се провеждат в обстановка, наподобяваща бойни условия. На маневрите са били проиграни трите фази на дадена военна операция: отбрана, отстъпление и настъпление. НА, 1959, бр. 3437, 3. Това беше походен стан на артилерийската част, излязла на маневри в околностите на града. С. Северняк, ВСД, 171. Той е от тия войници,., които на походите и на сраженията гледаха като на продължение от маневрите и ученията на плаца. Й. Йовков, Разк. I, 52. Мобилизиран през 1911 година, той [Илия] беше освободен от казармата през 1914 година. Малко след това го повикаха на маневри. Г. Карасла-вов, Избр. съч. VI, 120.

2. Воен. Придвижване и групиране на войска или флот с цел да се нанесе удар на противника. Успешната бойна маневра., повдигна духа на бойците и създаде весело настроение. К. Ламбрев, СП, 364. Доброволците се извърнаха с лице към неприятеля и осуетиха маневрата му. Ив. Вазов, Съч. VI, 102. // Тактически ход, преместване на позициите по време на бой, сражение, за да се заблуди противника и да се нанесе удар. Бунтовниците обаче схващат маневрата и обръщат огъня на картечницата към застрашената посока. Л. Стоянов, X, 136. Маневрата на Шишко бе сполучлива. Той превръщаше засадата в подвижен бой. Д. Димов, Т, 609. Какво трябва да се прави?... Най-напред да се спре настъплението на врага. А това ще стане, като открием ходовете и маневрите му, като разберем накъде е насочен главният му удар. А. Гуляшки, МТС, 107.

3. Съзнателно изменяне, отклоняване на посоката на движение, придвижване, преминаване някъде с цел да бъде заблуден някой. Правя няколко обходни маневри по околните улички и като се уверявам, че никой не ме следи, най-сетне блъсвам дървената, обкована с железни пулове врата срещу кубето на черквата. Др. Асенов, СВ, 59. Мотоциклетистът зави по напречната улица очевидно с намерение да заеме място при задния изход на фабриката. Кондоянис не се стърпя и посочи на Борис маневрите на агентите. Д. Димов, Т, 530.

4. Прен. Хитър, ловък ход, действие за за-блуждаване на противник, на обществено мнение, за да се постигне някаква цел, изгода; уловка. — Казах ви: ида за вас. Всичко останало е маневра, за да заблудя детективите натърти Смрикаров. Ст. Чилин-гиров, РК, 36. Всички от селото разбраха, че тази кражба беше една предизборна маневра на Деяна. С нея той целеше да удари два заяка: да отстрани до избора най-дей-ните и разпалени агитатори на трудовия блок и да възбуди омразата и презрението на селяните към осквернителите на божия дом. Г. Караславов, СЙ, 145. У дядо Петко това е маневра, политическа хитрост, законно използуване на реалните противоречия между гръцките и турските интереси. Т. Жечев, БВ, 273. — Ами че вие не му ли забелязахте маневрата, когато накара госпожицата да изпее 'Тукни ми, гукни, гугут-ке"? Искаше да види дали сме патриоти и дали държим за българското. Св. Минков, РТК, 159.

3. Придвижване на вагони и локомотиви по гаровите коловози за композиране на влакове, за откачване и прикачване на вагони. Машината изсвири за маневра, всички се втурнаха към вагоните с викове и псувни. Железничарите с мъка ги убедиха, че влакът прави маневра. К. Петканов, МЗК, 55-56. Правят разни маневри по линиите, връщат ги [вагоните], докарват ги пак, нещо ги спират и чиновниците викат по немски и се щурят и се бавят. Ив. Вазов, НР, 22.

6. Спец. Локомотив с вагоните, който се придвижва в района на железопътна гара. Той пръв забелязва предупредителната червена светлина на дежурния стрелочник, размахва своето фенерче, чието червено око отново приковава маневрата на място. ВН, 1960, бр. 2/04, 1 .В момента профучава като крилат огнен змей бърз влак. Маневрата не чака дълго ръководителят на движението скоро нарежда да се даде зелена улица. Отново напред. ВН, 1960, бр. 2704,1.

7. Мор. Придвижване на плавателен съд с непрекъсната промяна в курса в границите на пристанище. Милутин се замисли морето беше развълнувано, маневрата, която трябваше да направят, доста трудничка. П. Ве-жинов, ДБ, 275. Капитанът застава на мостика. Корабните високоговорители прогър-мяват плътни, отсечени команди: По местата за маневра! Б. Трайков, ВО, 7.

8. За превозно средство, обикн. при тясно пространство или между други превозни

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл