Page:RBE Tom4.djvu/817

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ки, електрически съоръжения за нагряване на вода и т. н. ОФ, 1950, бр. 1913, 4.

ЕЛЕКТРОДОМАКЙНСКИ, -а, -о, мн.

-и, прил. За инструмент, устройство, апарат, уред — който действа с електрически ток и служи за домакински нужди. Асортиментът на завод „Елпром“ — Варна, се обогати с още един електродомакински уред. Новото производство представлява металическа кутия от никелирана ламарина, в която е монтиран тръбен нагревател с мощност 800 вата. Камерата е снабдена с две тавички за изпичане, скара и вилици за обръщане. Тр, 1963, бр. 274, 3. Електродомакински приспособления.

ЕЛЕКТРОДЪГОВ, -а, -о, мн. -и, прил. Техн. Който е свързан с използване на високата температура на електрическата дъга в различни промишлени процеси и технологии. Електродъгова пещ. Електродъгова температура.

О Електродъгово заваряване. Техн. Начин за неразглобяемо съединяване на метали чрез стопяване на заваряваните краища с топлината на електрическа дъга. С електродъгово заваряване се съединяват почти всички черни и цветни метали, като в зависимост от вида и дебелината на зава-ряемия метал се определят големината на тока (..) и диаметъра на електрода. Маш. IX кл, 209. Според начина, по който се получава необходимата за заваряването топлина, се разграничават газопламъчно, електродъгово [заваряване]., и др. Осн. соц. пр IX кл, 75.

ЕЛЕКТРОДЪРЖАТЕЛ, -ят, -я, мн. -и,

м. Техн. Част от електрозаваръчен апарат, в която се поставя, която държи електрода. Електродържателите с водно охлаждане се поставят на подвижни площадки. К. Дойчев, МП (превод), 1071. Освен монтирането на трансформатора трудовият колектив .. направи нови електр о държатели на електродите на пещта. ВН, 1960, бр. 2636, 1.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЁТИКА, мн. няма, ж. Спец. Област от стопанството, която комплексно се занимава с проблемите на добиването, пренасянето и използването на електрическа енергия. Водните енергоиз-точници играят важна роля в стопанството на страната; те представляват основата за развитието на електроенергети-ката. Л. Мелнишки, К, 88. Промишлена електроенергетика. Атомана електроенер-гетика.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни. Спец. Прил. от електроенергетика; електроенергетически. Всички райони в страната са свързани в единната електро-енергетична система.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТЙЧЕСКИ, -ска, -ско, мн. -ски, прил. Спец. Електроенергети-чен. Електроенергетическа промишленост. Електроенерегетическа система.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГЙЕН, -и`йна, -и`йно, мн. -и`йни. Прил. от електроенергия. Ще разработвамеМарица-изтоккато наша крупна електроенергийна база. РД, 1959, бр. 307, 1. През януарските дни,.., за сетен път се убедихме — електроенергийната ни система работи при., високо натоварване. Д, 1990, бр. 6, 12. Електроенергийна промишленост.

ЕЛЕКТРОЕЖРГИЯ, мн. няма, ж. Енергията на електрическия ток, обикн. в нейното най-широко приложение в промишлеността, транспорта, бита и др.; електрическа енергия. Градът не се виждаше, затиснат от облаците и затъмнен поради недостиг на електроенергия. Д. Добревски, БКН, 61-62. Имаме два пъти повече електроенергия на човек.., отколкото в Гърция. Д, 1990, бр. 6, 12. Бъдещият язовир ще напоява една площ от няколко стотици хиляди декара плодородна земя и ще дава милиони киловатчаса електроенергия за индустрията. РД, 1950, бр. 181, 3. Бордовата апаратура се захранва с електроенергия от химически и слънчеви източници. ВН, 1960, бр. 2881, 1. Производство на електроенергия. Атомна електроенергия.

електроенцефалогрАма ж. Мед.

Графична крива, получена при енцефало-графията, която показва състоянието на мо-зъчната кора. С. И. Субботник, Ю. Е. Файнберг и П. Шпилберг изследвали 16 болни през време на пристъп и извън пристъп. Извън пристъпа открили промени в елек-троенцефалограмите на всички болни. Л. Томов и др. СВВМ, 20.

ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФ м. Мед. Електрически апарат за установяване, измерване и графично записване на биотоковете, възникващи при дейността на главния мозък, който се използва за изследване и диагностика. Създаден е комплекс от електронни и медицински апарати за регистриране и анализиране биотоковете на мозъка на човека.. Комплексът се състои от.., електроенцефалограф. НТМ, 1961, кн. 5, 22. Влиянието на физическата дейност върху мозъчните процеси се измерва в електроенцефалограф. НТМ, 1961, кн. 11, 23.

ЕЛЕКТРОЕНЦЕФАЛОГРАФИЯ, мн. няма, ж. Мед. Метод за установяване, измерване и графично записване на биотокове, възникващи при дейността на мозъчните клетки, използван за изследване и диагностика на мозъка. Обективни методи за определяне на висшата дейност са:.. Елек-троенецефалография: Регистрират се биотоковете на мозъка. По кривите, които се получават, се съди за състоянието на нервните клетки. Л. Томов и др., СВВМ, 91-92. // Конкретна графична картина, графика,

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл