Page:RBE Tom4.djvu/777

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ЕКСМИНЙСТЕРСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Книж. Който се отнася до ексминис-тър. И сега има построени безчет такива ексминистерскикъщи“, благодарение на честите „преврати“... Пряп. 1903, бр. 89, 2.

ЕКСМИНЙСТЪР, мн. -три, м. Книж. Бивш министър. Трима ексминистри правят платформата на новата партия. 24 часа, 2000, бр. 337, 4.

ЕКСНАЧАЛНИК, мн. -ци, м. Книж. Бивш началник. Г-н ексначалникът, който прекарва един месечен отпуск в столицата, има напълно възможността да досвърше предприетите от него мероприятия за до-съсипване на нашите гори. Пряп., 1903, бр.

13,4.

ЕКСНАЧАЛНИЧЕСКИ, -а, -о, мн. -и,

прил. Книж. Който се отнася до ексначал-ник.

ЕКСПАНЗЙВЕН, -вна, -вно, мн. -вни, прил. Книж. Който е несдържан в проявата на чувствата си, който реагира бурно на всичко. Тя имаше по-ярък темперамент, обичаше да възклицава, да се смее гласно, да се възхищава, беше по-експанзивна. Б. Болгар, Б, 109. После я придружил до селото, в което учителствувала, под предлог, че има някаква неотложна работа, и, там, експанзивен, какъвто си беше, й разкрил чувствата си. Г. Караславов, ОХ IV, 368. Човек на напреднала възраст, крайно словоохотлив, експанзивен, той [Дондуков] не можеше да скрива своята амбиция. С. Радев, ССБ I, 143.

ЕКСПАНЗЙВНО. Книж. Нареч. от експанзивен. Той не е сдържан — постъпва винаги експанзивно.

ЕКСПАНЗЙВНОСТ, -тта, мн. няма, ж.

1. Книж. Качество на експанзивен; несдър-жаност, бурна проява на чувства. Ние сме, напротив, .. хладни по темперамент, съсредоточени сурово в себе си. Ние сме даже враждебни към чуждата експанзивност, която ни дразни като някое притворство.

С. Радев, X, 1909, бр. 1-2, 11.

2. Спец. Основно свойство на газовете да се разширяват и да заемат целия обем, в който се намират; експанзия. Газът се характеризира с липса на своя собствена определена форма и обем, а се стреми да заеме максималния обем и формата, които му се представят. Това му свойство да се разширява и да заема предоставения му обем се нарича експанзивност. К. Кулелиев и др., Ф, 23. Експанзивността на газовете показва, че силите, които свързват техните молекули, са нищожни.

ЕКСПАНЗИОНЙЗЪМ, -змът, -зма, мн. няма, м. Рядко. Книж. Експанзия (в 1 знач.). Похвалното слово на Йоасаф Бдин-ски .. е свидетелство не само за магнетичното действие на този род реликви върху средновековния човек .., но и за трагична-та участ на Търновград след юлската катастрофа през 1393 година, когато османският експанзионизъм слага край на Търновското царство. О, 1977, кн. 10, 39.

ЕКСПАНЗИОНИСТЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. Книж. Който се отнася до експанзия (в 1 знач.); експанзионистически, експанзионистки. Експанзионистична политика.

ЕКСПАНЗИОНИСТЙЧЕСКИ, -а, -о,

мн. -и, прил. Книж. Експанзионистичен, експанзионистки.

ЕКСПАНЗИОНЙСТКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Рядко. Експанзионистичен; експанзионистически. В края на средните векове кафето се прехвърлило в Арабия, .. Експан-зионисткият дух, присъщ на исляма през онази епоха, допринесъл за разпространението на семената на кафето по три пътя в Испания, Неапол и Цариград. НТМ, 1966, кн. 211-212, 78.

ЕКСПАНЗИЯ, мн. няма, ж. Книж.

1. Агресивна политика за разпространение, за разширяване на политическо и икономическо влияние чрез насилствено завоюване на чужди територии или чрез завладяване на нови пазари. Когато в 862 г. в Цариград пристигнали пратеници на Великоморавия, за да търсят сближение и политическа експанзия, императорът не се поколебал кои да изпрати сред славяните от Среден Дунав, за да насаждат там византийското влияние. К, 1963, кн. 7, 39. Експанзия за поробване на колониалните народи. Военна експанзия. Експанзия на монополите.

2. Широко разпространение на нещо (идеи, насоки в изкуството, идеологиите и др.) извън неговите първоначални предели. Ясно е, изправени сме пред нов проблем — експанзия на развлекателната музика. ЛФ, 1971, бр. 4, 3. Идеологическа експанзия. Експанзия на политически идеи.

3. Спец. Основно свойство на газовете да се разширяват и да заемат целия обем, в който се намират; експанзивност. Непрекъснатото движение на молекулите обуславя непрекъснатото разширяване на газовете и стремежът им да заемат все по-голям обем. На това тяхно свойство (експанзия), .., се противопоставя друго свойство на привличане на молекулите помежду им. Е. Киркова, АМ, 43.

— От лат. expansio ’разширение, разпространение’ през нем. Expansion.

ЕКСПАТРИАЦИЯ ж. Юрид. Добро-волно или принудително изселване на лица извън пределите на страната, от която произхождат, в друга, в резултат на което променят своето поданство, гражданство. Съ-гласно конвенция между България и Гърция в 1919 г. е извършена взаимна експатриа-ция.

— От фр. expatriation или нем. Expatriation.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл