Page:RBE Tom4.djvu/118

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ДИСТОРСИЯ1 ж. Мед. Разтягане на ставите, при което не се стига до пълно изкълчване.

— От лат. distorsio 'извъртване, изкривяване1. — От Ал. Милев и др., Речник на чуждите думи в българския език, 1970.

ДИСТОРСИЯ2 ж. Опт. Недостатък на изобразяване в оптически системи, при който се нарушава геометричното подобие между обекта и неговото изображение. Кинопрожекционният обектив трябва по възможност да бъде коригиран от всички грешки и недостатъци на единичната оп-тична леща, като сферична и хроматична аберация, .., кома и дисторсия. Й. Венов и др., К, 117. Диафрагмата на фотоапаратите се поставяла ту пред обектива, ту зад обектива. В първия случай изображението малко се разширявало, а във втория то се свивало. Това явление, наречено дисторсия, много дълго не могло да бъде отстранено. НТМ, 1962, кн. 1, 27.

— От лат. distorsio 'извъртване, изкривяване'.

ДИСТРИБУТЙВЕН, -вна, -вно, мн. -вни, прил. Книж. Разпределителен.

◇ Дистрибутивен анализ. Езикозн. Метод за лингвистични изследвания, при който класификацията на езиковите единици и изучаването на техните свойства се извършва въз основа на съчетаемостта им с други единици. Дистрибутивен закон. Мат. Закон за събирането и умножението, изразен с равенството (a+b)c = ас+Ьс.

— От лат. distributive.

ДИСТРИБУТЙВНОСТ, -тта, мн. няма,

ж. Книж. Отвл. същ. от дистрибутивен. ДИСТРИБУТОР м. 1. Търг. Лице или

фирма, които участват в търговски отношения като посредници в разпространението, продажбата на определена стока. В България трябва да се запази конкуренцията на дистрибуторите на петролни продукти. ДТ, 1998, бр. 16, 6. Най-големите дистрибутори на горива „Петрол“ и „Шел“ ще обяват новите цени на дизела. ДТ, 2000, бр. 141, 5. Няколко йордански фирми искали да са дистрибутори на продуктите на „Со-фарма“. 24 часа, 2000, бр. 293, 6. Той печели много като дистрибутор на немски перилни препарати.

2. Търг. Търговска посредническа фирма или лице, които сключват от името и за сметка на доверителя си сделки за разпределение и продажба на стоки в своята страна.

з. Техн. Разпределително или направляващо устройство в различните видове машини, съоръжения, мотори и др.; разпределител.

— От лат. distributor.

ДИСТРИБУТОРКА ж. Търг. Жена или фирма дистрибутор. Крайната тарифа за потребителите ще е по преценка на всяка от фирмите дистрибуторки. С, 1998, бр.

2077, 7. Тя е дистрибуторка на продуктите на козметичната фирма „Орифлейм“.

ДИСТРИБУТОРСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Търг. Който се отнася до дистрибутор. Съществува управлявана отделно от държавата търговска и дистрибуторска мрежа. Дем., 1997, бр. 219, 12.

ДИСТРИБУТОРСТВО, мн. няма, ср. Търг. Професия или дейност на дистрибутор. Фирмата печели добри пари от дистрибуторство. Договор за дистрибуторство.

ДИСТРИБУЦИЯ ж. 1. Езикозн. Съвкупност от всички обкръжения, в които може да се срещне дадена езикова единица, противопоставена на всички онези обкръжения, в които тя не може да се срещне.

2. Търг. Продажба на стоки чрез дистрибутори. Фирмата се занимава с дистрибуция на перилни и почистващи препарати.

◇ Допълнителна дистрибуция. Езикозн.

1. Дистрибуция, която се състои във взаим-ното изключване на различни възпроизвеждания на една и съща структурна единица, всеки от вариантите на която се среща в такава съвкупност от обкръжения, в която не се среща нито един от останалите варианти.

2. Взаимоотношение между два или повече варианта на една и съща езикова единица, всеки от които се възпроизвежда в такава съвкупност от обкръжения, в която не се среща нито един от останалите. Контрастираща дистрибуция. Езикозн. 1. Употреба на различни единици в тъждествено обкръжение като основа за тяхното функциониране или на тяхната диференциална, семиологи-ческа способност. 2. Взаимоотношение на две или повече езикови единици, всяка от които може да се срещне в обкръжения, в които се срещат и останалите.

— От лат. distributio.

ДИСТРОФИЯ ж. Мед. Патологичен процес, който възниква в резултат на нарушаване обмяната на веществата и се характеризира с появяване в тъканите на количествено и качествено изменени продукти от обмяната на веществата. Млечната дистрофия се среща при изкуствено хранените само с краве мляко деца. К. Рашков и др., ДБ, 183. Брашнена дистрофия. Зърнеста дистрофия. Слузна дистрофия. Токсична дистрофия.

— От гр. 'без-, не-, лошо' + троф^ 'храна'.

ДИСХАРМОНЙРАМ, -аш, несв. и св., непрех. Книж. Намирам се в дисхармония, в разрез, в несъответствие с нещо. Българските букви а и б са ръкописни по чертеж, а не печатни и дисхармонират с начерта-нието на другите печатни малки букви.

ДИСХАРМОНЙРАНЕ ср. Книж. Отгл. същ. от дисхармонирам.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл