Page:RBE Tom3.djvu/690

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


та; работа, занятие. През останалите 13 години от живота си той [Раковски] развил трескава и многостранна дейност. Н. Фер-манджиев, РХ, 30. В Пловдив, наред с участието си в кипящата революционна дейност, Матевски се занимава много сериозно и с литературно дело. К. Странджев, ЖБ, 74. Наред с това [земеделието и ското-въдството] голям напредък получили и занаятите.. Така хората започнали да се занимават с различни стопански дейности. Ист. V кл, 1980, 25. — Хората са тъй заети с полезни за народа работи, че наистина трябва да се позамислиш, преди да ги товариш и с читалищна дейност. С. Северняк, П, 274-275. Съзнанието на човека се е появило в резултат на преминаването от животинско съществуване към трудова дейност. Псих. X кл, 22. Обществена дейност. Производствена дейност. Просветна дейност. Културна дейност. Нелегална дейност. Развивам дейност. II Действие, проява на природна сила. Няколко изригвания в периода 1792-1889 г. и десетина минерални извора и солфатари били единствените признаци за още незаглъхналата подземна дейност на вулкана. К, 1963, кн. 3, 14.

2. Работа, функция на организъм или на отделен орган. Най-често това се случва с хинина. Погълнат в голямо количество.., той предизвиква виене на свят,.., увреждане на слуха, а при тежки случаи — резки нарушения на сърдечната дейност и дишането. НТМ, 1966, кн. 211-212, 52. Сега вече картината на клетъчната дейност започна да става по-ясна и разбираема. Оказа се, че клетката представлява мощен комбинат от хиляди заводи. Хр. Одисеев, ТН, 128. Някои смятат, че да се пише и говори за храненето е проза,.., като че ли въздигане в култ на тази физиологична дейност и стигнаха дори до крайност. Л. Петров и др., БНК, 5. Посредством нервите на сим-патичната система чувството се отразява върху работата на сърцето, кръвоносните съдове,.. Именно всичко това дава право да кажем, че чувствата изменят цялата жизнена дейност на организма. Псих. X кл, 69.

ДЕЙОНИЗАЦИОНЕН, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Физ. Който е свързан с дейони-зация. Светлината на мълнията идва от интензивните дейонизационни процеси, а гърмът от силното нагряване и взривопо-добното разширяване на въздуха. НТМ, 1961, кн. 10, 27.

ДЕЙОНИЗАЦИЯ, мн. няма, ж. Физ. Изчезване на йоните (носителите на свободен електрически заряд) от даден обем газ.

ДЕЙОНИЗЙРАМ, -аш, несв. и св., прех. Физ. Предизвиквам дейонизация, правя да се извърши дейонизация (на даден обем газ), дейонизирам се страд.

ДЕЙОНИЗЙРАМ СЕ несв. и св., непрех. Физ. За обем, газ — подлагам се на дейонизация, преставам да съдържам свободни йони. При прегаряне на стопилката електрическата дъга, която се получава, се дейони-зира слабо поради слабото налягане в тръбата. Ат. Начев, ЕС, 54.

ДЕЙОНИЗЙРАНЕ, мн. няма, ср. Физ. Отгл. същ. от дейонизирам и от дейонизирам се. Времето за дейонизиране на пътя на дъгата след изключване на късото съединение зависи главно от напрежението. Ат. Начев, ЕС, 182.

ДЕЙСТВАМ и ДЕЙСТВУВАМ, -аш, несв., непрех. 1. Върша, извършвам нещо, в действие съм или предприемам някакви действия. Уверил се преди малко,.., че момичето не е благодарно от него, че против сърцето си действува. Ив. Вазов, Съч. X, 30. Ръцете му изведнъж затрепераха и той ги мушна в джебовете на бялото си палто. Налагаше му се бърже да действува, за да не изгуби спечеленото с толкова усилия. К. Петканов, ДЧ, 372. Оттогава към очакването се прибави и някакво тревожно, смътно и неоосъзнато желание да действува. Това желание за действие вече не се покриваше с учителската му дейност. Ст. Дичев, ЗСI, 384. — По-добре е човек повече да действува и по-малко да се надява, Ваше височество. В. Геновска, СГ, 118. Райко Вардарски за всяко нещо гореше с цялата си душа, но повече беше склонен да ръкомаха, да надува гуша, да гърми с гласа си, отколкото да действува. Д. Талев, ПК, 50. //Развивам някаква дейност. Властта му остаяше съмнителна и неопределена въз останалите области, чиито управители действуваха почти независимо. Ив. Вазов, Съч. XIV, 17. Отначало Ангел и другарите му действували [като хайдути] само из Търновско. Н. Ферманджиев, РХ, 66. С тях не е могла да излезе на глава третата руска конна дивизияА която е действувала досега в Добруджа. И. Йовков, Разк. II, 232. // С предл. з а или против. Развивам определена дейност с известна цел. Свако ми е началник на отделение в министерството, та чрез него действувам за по-голяма служба. Св. Минков, РТК, 100. — Началникът ни е много лош... Решил съм да действувам за сменяването му. Г. Караславов, Избр. съч.

1, 183. — Решила съм това лято да го заведа на бани,.. Освен това и за пенсия му действувам, но де да видим. Не признават труда на търговците от миналото. К. Калчев, СТ, 67. Бейовицата беше накарала бея да действува в К. за пущането на Соколова като невинен. Ив. Вазов, Съч. ХХШ, 7. Целта за ходенето ми в Цариград беше да действувам против Неофита. П. Р. Славейков, БП П, VIII.

2. В съчет. с обстоят. поясн. за начин. Извършвам определено действие, проявявам се по определен начин; постъпвам. Той изо

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл