Page:RBE Tom3.djvu/687

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


чиновник — църкател, и тоз час една широка струя от карболови пръски обля ми дрехите и лицето. Ив. Вазов, Съч. XII, 89. За да се отстрани опасността от плесе-нясване на маслото, препоръчва се предварително дезинфекциране на съдовете с 3-4%-ов разтвор на хлорна вар. Н. Димов и др., ТМ, 68.

ДЕЗИНФЕКЦИЯ ж. Унищожаване на болестотворни микроби извън организма на човека със специални средства; дезинфекциране, дезинфектиране, обеззаразяване. Кой ли е внесъл заразата?.. Та той при всяко влизане в телчарника потопяваше краката си в тъмно кафеникавата течност за дезинфекция. Кр. Григоров, ОНУ, 167. Когато се завърнахме в бараката си с измокрените и свити от карболовата кислота неща, ние узнахме с ужас, че има да претърпим още една последна дезинфекция. Ив. Вазов, Съч. XII, 92. Той обиколи всичките помещения на трета класа,.. Навсякъде се носеше миризмата на лизол — течност, с която пръскаха стените за дезинфекция и чистота. Ал. Балабанов, МЕ, 58.

— От фр. désinfection. — С. Веженов, Химия за главни народни училища (превод), 1872.

ДЕЗИНФОРМАТОР м. Книж. Лице, което дава неверни сведения с цел да заблу-ди. Г е н е р а л ъ т: Аз ни най-малко не подценявам високата квалификация на дезин-форматорите от техните информационни центрове. Интересувал съм се от тяхното изкуство да подбират, премълчават, съкращават и преиначават. К. Кюлюмов, ПШ, 66.

ДЕЗИНФОРМАЦИЯ ж. Книж. 1. Не-вярно, лъжливо съобщение, сведение, което цели да внесе заблуда. Генералът:.. Чак пък толкова да не се интересуват от нашата операция! Вие как мислите — толкова ли е безинтересна за тях? Не, не! А дори и да допуснат, че информацията съдържа известна доза дезинформация, те непременно ще проверят. К. Кюлюмов, ПШ, 20-21.

2. Съзнателно заблуждаване чрез даване на неверни сведения; дезинформиране. После научихме — вестниците съобщили, че „Грузия“ ще пристигне едва на другия ден. Ще бъде може би пресилено да ги обвиним в дезинформация, тъй като по начало и ние знаехме, че ще пристигнем на осми. П. Ве-жинов, ДМ, 31.

ДЕЗИНФОРМЙРАМ, -аш, несв. и св., прех. Книж. Давам съзнателно неверни сведения с цел да заблудя. Те не се двоумят да използуват фалшификации и клевети, за да дезинформират обществеността. ВН,

1959, бр. 2411, 3. дезинформирам се страд. и взаим.

ДЕЗИНФОРМИРАНЕ ср. Книж. Отгл. същ. от дезинформирам и от дезинформирам се. Определени кръгове са заинтересовани от дезинформирането на световното обществено мнение за събитията в страната.

ДЕЗОДОРАНТ м. 1. Спец. Химическо вещество, използвано при дезодорация поради способността му да поглъща или да покрива миризмите.

2. Стесн. Вид обезмирисител, използван в козметиката за отстраняване на миризмата от човешка пот.

— От фр. désodorisant през рус. дезодорант.

ДЕЗОДОРАТОР м. Спец. Прибор за извършване на дезодорация. Когато температурата достигне посочените граници, бъркането се прекратява. При това започва полимеризация на маслото, поради което температурата леко започва да се повишава.....Отделящите се пари и газове се

хващат в уловителя, който се нарича още дезодоратор. В. Кабаиванов и др., ТП, 493.

ДЕЗОДОРАЦИЯ ж. Спец. Премахване на неприятно миришещи газообразни вещества от въздуха в обществени заведения, складове, от водата за пиене и пр.; дезодо-риране. Отпадъците от шоколадовото производство се оползотворяват, като се получават масла чрез екстракция на какаови люспи. Такива масла значително подобряват качеството си след рафинация и дезодорация и се предлагат на пазара като редовни. А. Генадиев и др., ТЗ, 167.

— От фр. désodorisation през рус. дезодорация.

ДЕЗОДОРЙРАМ, -аш, несв. и св., прех. Спец. Извършвам дезодорация. дезодори-рам се страд.

— От фр. désodoriser през нем. desodorieren.

ДЕЗОДОРЙРАНЕ ср. Спец. Отгл. същ. от дезодорирам и от дезодорирам се; дезодорация.

ДЕЗОКСИДАНТ м. Хим. Дезоксида-тор.

— От фр. désoxydant.

ДЕЗОКСИДАТОР м. Хим. Вещество, което предизвиква дезоксидация; откисли-тел. Заедно с действието си като легиращ елемент манганът служи и като дезоксида-тор. Л. Калев, ВТЛ, 192.

ДЕЗОКСИДАЦИЯ ж. Хим. Редуциране на окис, като му се отнеме изцяло или част от кислорода; дезоксидиране.

— От фр. désoxydation през рус. дезоксидация.

ДЕЗОКСИДЙРАМ, -аш, несв. и св., прех. Хим. Извършвам дезоксидация. дезок-сидирам се страд. Чрез прибавянето на мо-дификаторите течният метал се дезокси-дира, в резултат на което се получават допълнителни центрове на кристализация. Л. Калев, ВТЛ, 188.

— От фр. désoxyder през нем. desoxydieren.

ДЕЗОКСИДЙРАНЕ ср. Хим. Отгл. същ. от дезоксидирам и от дезоксидирам

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл