ОТБЕРА1 889 ОТБИВАМ1
център. По-рано най-резултатен, сега Наско биваше доволен, ако успее да отбележи три-четири коша на игра. А. Мандаджиев, ОШ, 62. За пръв път в съветския отбор влезе в игра Круминш, който беше много полезен за своите съекипници и успя да отбележи ценни точки. П. Вежинов, ДМ, 70. Неговите нападатели (на футболния отбор на софийския „Спартак“) се оказаха и най-резултатни. Те са отбелязали досега общо 13 гола, докато останалите пет отбора са вкарали общо 8 гола. НС, 1955, бр. 92, 5. отбелязвам се, отбележа се страд. Ако Бенко не се явеше навреме и не натиснеше подалото се навън от апарата бутонче, неговото закъснение или пропуск се отбелязваше върху контролното табло в стаята на отговорника. Ал. Бабек, МЕ, 189-190. Има хрумвания, които веднага трябва да се отбележат, иначе изчезват, забравят се. Ал. Гетман и др., СБ, 74. Интересно е при това да се отбележи и начина на работата при Алековото творчество. П. П. Славейков, Събр. съч. VI, (1), 150. Годините на живота [на Йорданова] не са отнели нито чертица от очарованието на нейната сценическа младост — и много рано е отсега да се дирят и отбелязват дати в творческия живот на артистката. Н. Лилиев, Съч. III, 397.
ОТБЕРА1. Вж. отбирам1.
ОТБЕРА2. Вж. отбирам2.
ОТБИВ, мн. (рядко) -и, м. 1. Задържане на част от сума пари при плащането й; удръжка, отбивка. За всяка удръжка Станка питаше,.., не признаваше никакъв отбив, който е незаконен и своеволен. Г. Карасла-вов, ОХ II, 638. Относително отбива от чиновническите заплати, постановен от Х1-то НС, в министерството се е дошло до заключение, че той не може да се прави от общините на учителските заплати. Бълг., 1902, бр. 447, 3. Печалбата на братя Иванови не е била само 16 000 лева, а повече, вследствие опрощаванието им глобите за по-късното им [траверсите] доставяние, недостатъчните и никаквите отбиви за лошокачествеността на траверсите и пр. Пряп., 1903, бр. 14, 3.
2. Намаление, процентна отстъпка от цена, дълг, данък и под. при плащане. — Шест яйца? —Данилица настръхна като квачката си,.. —Добре — рече попът, — щом ти се струват много, аз ще отбия две, но се боя тоя отбив да не остане за сметка на чедото ти. А. Гуляшки, ЗВ, 12-13. Ами ако Любомир Василев каже — за да се докара пред властта — че ще отчете по действително експортни цени, само с двадесет на сто отбив за разноски? П. Спасов, ХлХ, 247.
3. Търг. Отстъпка от цената на стока при плащането й в брой или преди изтичане на уговорения срок, ако е взета на кредит;
сконто. Станка продаде тютюна, но не можа,.., да оправи сметките си. Търговците като че бяха се наговорили,.., направиха разни отбиви, смятаха, кроиха и накрая й дадоха толкова пари, колкото да се разплати на Слав. Г. Караславов, ОХ II, 587. Кни-жар купува 78 екземпляра книги оценени по 1.25 лева, с отбив 15%, и 13 екземпляра за
12. Той ги продава по означената цена. Да се изчисли колко платил и колко спечелил? К. Кърджиев, А, 225.
4. Банк. Процент от сумата, който се приспада при изплащане на полица преди датата на падежа; дисконт. В банките и търговията, отбивът не е нищо друго, освен лихвата на сумата за времето, което остава от деня на изтичанието срока. К. Кърджиев, А, 239. Запис от 1400 лева е дисконтиран по 6% 8 месеца преди срокът. Колко е отбивът и колко е заплатено? К. Кърджиев, А, 241.
5. Рядко. Място, където е отбита вода. Пояхме зеленчуковото си бостанче нощя и по едно време водата намаля, намаля и спря. Дядо ми викна: „Я тръгни по вадичката и да видиш кой ни прави пакост!“ Поех аз с фенерчето и намерих где е отбивът. Б. Об-ретенов, С, 105.
О Математически отбив. Банк. Остар. Процент, изчислен върху действителната стойност на полица, който се приспада при изплащане преди падежа. Отбивът е математический, когато процентите на отбива се изчисляват върху действителната стойност на записа; напр., ако таксата на отбива е 5%, днес плащаме 100 лева вместо да платим 100 + 5 105 л. след 1 година. К. Кърджиев, А, 240. Търговски отбив. Банк. Остар. Процент, изчислен върху номинал-ната стойност на полица, който се гшиспада при изплащане преди падежа. Отбивът е търговски, когато процентите на отбива се изчисляват върху валутата или номи-налната стойност на записа. К. Кърджиев, А, 240.
ОТБИВАМ1, -аш, несв.; отбия, -йеш, мин. св. отбйх, прич. мин. страд. отбйт, св., прех. 1. Отклонявам насочен (обикн. към мен) удар, като неутрализирам силата му, за да се предпазя при отбрана. Брат ù [на Ваня] Веселин,.., протегна ръка зад гърба й и разроши косата й. — Майко ма! Кажи му, ма! — провлече Ваня плачливо и го заудря с разтворени длани. Веселин отбиваше ударите ù с ръце и се смееше весело. Дим. Ангелов, ЖС, 26. И може би, за това, че биеха така високо, дадоха ми възможност да отбия по-лесно ударите им. К. Величков, ПССъч. I, 56. Всеки един от тия, които зовяха Ивайло, можеше да се закълне пред иконите и кръста , че сам той се явил до него в най-страшния миг на боя и е отбил удара на вражеския меч, закрил го е зад своя щит от стрелата на татарина отсреща. Ст. Загорчинов, Избр. пр Ш, 406.