Page:RBE Tom11.djvu/736

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОРГАН2 736 ОРГАНИЗАТОРКА

централния комитет и на редактора на неговия орган. Ив. Унджиев, В Л, 139. В града не получават дори десет броя от органа на партията. Г. Караславов, ОХ II, 18/.

4. Книж. Оръдие, средство за извършване, осъществяване на нещо, за постигане на някаква цел. Човек е винаги малко или много орган на своето време. М. Арнаудов, Г, 204. Аз требва да поступа или на руска служба .., или же да бъда орган и проводник на турското правителство. АНГI, 607. Гръцкият език и писмо се установяват в България като органи на културния живот. Б. Ангелов, ЛС, 11. [Човек] не би могъл да се отърве от представлението, че е само инкарнация, само безсъзнателен орган, само медиум на свръхмощни сили. П. П. Славейков, Събр. съч. VII, 15. Първоначалният език е бил език на жестове.. Главен орган на речта през тоя стадий е ръката. Псих. X кл, 24.

5. Техн. Част от машина, устройство, механизъм, която изпълнява определена работа, функция. Ножът [на плуга] е работен орган, който разрязва вертикално почвения пласт. Осн. сел. стоп. VIII кл, 24. Всяка от първичните операции се възлага на самостоятелни работни органи на машината-автомат. М. Константинов, ТММ, 363. Съвременните модерни машини имат и органи на управление. Осн. соц. пр IX кл, 64.

— От ip. opyavov 'инструмент, оръдие, средство'. — С. Врачански, Неделник, 1806.

ОРГАН2 м. 1. Най-големият и най-сложен клавишен духов музикален инструмент, при който звукът се извлича от един или повече комплекта метални и дървени тръби с помощта на сгъстен въздух. От църквата се чуваше още свиренето на органа. П. Спасов, ХлХ, 147. Колосален орган разтрепер-ва свода с гръмотевичните си звукове. Ив. Вазов, Съч. XVI, 141. Музиката на гения може да се слуша само като обред, както се слушат органите в каменните църкви на този стар и нов град. С. Северняк, ВСД, 32.

2. Подобен музикален инструмент, при който звукът се произвежда по електронен път.

— От гр. opyavov.

ОРГАН3 м. Диал. Растение люляк.

— От Н. Геров, Речник на блъгарский язик, 1899.

— Друга форма: о р г о н.

ОРГАНЁЛИ мн., ед. (рядко) органёла

ж. Спец. Части или обособени участъци от едноклетъчните, които са специализирани, подобно на органите при многоклетъчните, в изпълнение на определени функции. Въпреки своята примитивност органелите, изграждащи едноклетъчните организми, притежават значителна автономност. О, 1971, бр. 7,4.

— Лат. organella от гр. opyavov.

ОРГАНЕН1, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Който се отнася до орган1 (главно в 1 знач);

органов2. Ако едно лекарствено лечение продължи много време и се провежда без лекарски съвети, съществува опасност да се развият необратими тъканни и органни промени. Н. Тонкин, H3Л, 31. Дълго време различните форми на туберкулозата на кожата са се схващали като местно орган-но заболяване, което не се намира в тясна връзка с целия организъм, Ил. Петков и др., КВБ, 111. Ако попаднат в някои органи бактерии в по-голямо количество, могат да се развият и да причинят в този орган туберкулоза (органна туберкулоза). Б. Кърджиев, ОПА, 276.

ОРГАНЕН2, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Муз. Органов1. Когато висок тон от неголяма органна тръба звучи в стая с гладки стени, движейки се бавно в стаята, можем да забележим значителни изменения в силата на звука. Г. Димов и др., СбФ, 93. Органни произведения са създали големи италиански, немски и други композитори, между които Хендел, Бах. Пеене IX кл, 65. Органна музика.

ОРГАНИЗАТОР м. Лице, което организира нещо. Отиде си от тоя свят председателят на Пловдивския революционен комитет,.., организаторът на гимнастическите дружества. К. Странджев, ЖБ, 77. Някога той бе организаторът на вечеринките. Ст. Даскалов, СЛ, 283. Вестникът е най-добрият помощник на нашите агитатори и организатори. Г. Георгиев, Избр. пр, 327. Каравелов се сближава с Васил Левски, апастола на българската революция, организатора на огромната мрежа от комитети в България. С, 1954, кн. 3, 119. • За партия, обществена група и под. Организатор на митинга беше Екодвижението в града. II Човек, който има наклонност и способности да организира, да създава организация. Макар да бе доста посредствен учен, всички казваха, че е отличен организатор. П. Вежинов, НБК, 40. — Бившият началник не беше на мястото си — заяви Спасов. — Направо казано, лош организатор. М. Марчевски, П, 181. — Ей, другарю Самоковски, ама голям организатор сте. И. Попов, БНО, 116.

— От фр. organisateur през нсм. Organisator, рус. организатор.

ОРГАНИЗАТОРКА ж. Жена организатор. Ще ни запознае с подвизите на безумно смелата командирка на отряда и организаторка на жените в тоя край. Ал. Гетман, ВС, 112. Особено се възхищавам от мама, която беше не само грижовна майка, но и забележителна организаторка. Тя водеше с припряна настойчивост нашето сиромаш-ко стопанство. К. Калчев, ПИЖ, 93. • За партия, обществена група и под. Работническата партия бе главната организатор-ка на стачката.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл