Page:RBE Tom11.djvu/715

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОПУШНА 715 ОПЪВАМ

ОПУШНА. Вж. опушвам3.

ОПУЩАМ. Вж. опускам.

О ПУЩАНЕ, мн. няма, ср. Диал. Отгл. същ. от опущам и от опущам се; изпускане, опускане.

ОПУЩЕНИЕ, мн. -ия, ср. 1. Остар. Книж. Неволно пропускане да се направи нещо поради невнимание, недоглеждане или небрежност; пропуск. Много мънно е с няколко статии да се направи преглед на една литература..Опущенията са винаги възможни. Б. Шивачев, Съч. I, 105. Пак остава открит големия въпрос: где са останалите книжки, които дружеството е трябвало да отпечата? Каравелов не е прощавал това важно опущение иго е припомвал с укор. М. Арнаудов, БКД, 173. // Пропускане; пропуск. Това се дължи главно на опущението в първото издание да се означат тия работи, необходими за представяне на подобна историческа пиеса. Ив. Вазов, съч. XX, 100. От разбора, който направих, .. може да се види, че тука не се касае за погрешки, каквито критиката е мислила, че е намерила в превода.. Това, което тя е счела за погрешки, състои в съкращения и опущения обмислено направени по един общ и отрано определен план. К. Величков, Събр. съч. VIII, 114.

2. Книж. Нарушение на правила, изисквания за нещо или за някакви административни, законови разпоредби. — Единият е дошъл в дружината си с половин ден закъснение, а другите са се явили със занемарено въоръжение, с нередности в сбруята на конете и прочие опущения от тоя род. А. Гуляшки, ЗВ, 89. Можеше да се помисли, че е неопитен [Борис], можеше да се предположи, че е сприхав, но всички знаеха спокойната неу-молимост, с която уволняваше чиновниците си за най-дребното опущение. Д. Димов, Т, 120. Тия постановления не са само праз-на канцеларска литература, а императиви, които се прокарват и за чието изпълнение се следи бдително и опущенията се наказват. Ас. Златаров, Избр. съч. II, 109. Единият вини другия за всички грешки., в стопанството, другият пък изкарва оня виновен за опущенията в общинските работи и вече да не се видят двамата. Тарас, ТМ, 80ч

ОПУЩЯ. Вж. опускам и опущам.

ОПЦИЯ ж. 1. Книж. Право, свобода на избор. Ремин говореше [на Боев] за разширение, за някаква опция, но Дечев не можа да разбере разговора им. — Решено било предприятието да се разшири. X. Русев,

2. Финанс. Предимство, гарантирана възможност за ползване на банков заем при точно спазване на предварителни условия или договорености. След като пое властта на 20 май 1894 г. народняшката партия завари ..

32 милиона готови пари и три неупражнени опции от големия заем на 1892 г., които даваха близо 60 милиона сухи пари. Бълг., 1902, бр. 455, 1. Вън от това Тодор Тодоров, като финансов министър през 1897 г., вместо да настои енергично пред банковия синдикат да упражни 1-та и IV-та опции., той пледираше... не, той лъжеше в Н. Събрание, че финансовото положение било бляскаво, че държавата не се нуждаяла от пари. Бълг., 1902, бр. 454, 1.

3. Финанс. Право да се купуват или продават акции по фиксиран курс за определен период от време.

— От лат. optio 'избор'.

ОПЪВАМ, -аш, несв.; опъна, -еш, мин. св. -ах, прич. мин. страд. опънат, св.

1. Прех. Тегля нещо , за да стане право и изпънато. Косата й беше още мокра от сресването. Как ли е опъвала и заплитала майка й всяко кестеняво кичурче! Л. Александрова, ИЕЩ, 88. Тя опъваше с ожесточение краищата на омбрелата си. Ив. Вазов, Съч. XII, 86. Спас носеше куп изписани листове., той остави листовете на масичката, оправи косите си, опъна колана, на който висеше пистолетът и седна. Д. Добревски, БКН, 111. — Какво чакаш? Слагай му въжето!.. Неколцина изверги хванаха долния край на въжето и го опънаха. А. Каралий-чев, НЧ, 113. След туй преметна въжето на един клон, събра двата края и ги опъна, като dq опитваше дали клонът ще издържи. Й. Йовков, ЖС, 22.

2. Прех. Прокарвам някъде, закрепвам проводник, жица, кабел и др. като го правя да стои в изпънато, изопнато положение; изтеглям1, изпъвам. С желаещите [помощници] опънаха мостови проводници, свързаха захранването [на радиоуредбата]. Цв. Чалъков, ЗИК, 32-33. Работата тръгна със смях. Средището се оживи от младежки гласове. Първо се заловиха да опънат откритата жица между стълбовете. Б. Несторов, СР, 228. След тях [ръководителите] тичат работници със сини казионни дрехи, .. забиват колчета в указаните места и опъват канапи. П. Незнакомов, СМ, 33. Непознатите войници опънаха дебели въжета на железни колове и навързаха много коне. Ив. Мирски, ПДЗ, 74. Инженери и техници, / сбрани в куп — разгъват план,/ и опъват дълги жици, / щръкват и жалони там. Ас. Босев, СЦС, 43. Ето, днес опъва жиците /телеграфната бригада. Ас. Босев, СЦС, 111.

3. Прех. С теглене, дърпане разтягам, обтягам нещо еластично, обикн. лък, тетива на лък, струни на музикален инструмент, ластик на прашка, за да ги приведа в готовност за действие; изопвам, изпъвам. Старейши-ната вече опъваше лъка. С вик аз изскочих отпред и заслоних с тялото си нещастницата. К, 1963, кн. 1, 35. "Възсядайте коне и

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл