Page:RBE Tom11.djvu/205

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОБСТРЕЛВАНЕ 205 ОБСТЪРГВАНЕ

3. Спец. За елементарни частици или други тела — нанасям удари, обикновено с голяма честота и сила, върху други частици или върху повърхност и ги разбивам, разрушавам; бомбардирам. Светът на атомите и на по-малките от тях структури е невидим. Учените могат да получат някаква информация за него само по един единствен начин — като обстрелват обекта, който изучават, с повече или по-малко ускорени частици. НТМ, 1971, кн. 7, 37. Ние видяхме при описанието на опита на Ръдърфорд, че някои от алфа-частиците, с които беше обстрелвана тънка пластинка от злато, се отклоняват силно от посоката на своя полет. ВН, 1958, бр. 2133, 4. Нека обстреляме ядрото с някаква бърза частица — протон, неутрон и т.н. НТМ, 1962, кн. 3, 6. обстрелвам се, обстрелям се страд. Със селата Симаново, Горни извор, Въглевци и Босево нямаше никаква връзка. Там не можеха да се изпратят куриери, защото голото поле, из което водеха пътищата към тия села, се обстрелваше от картечниците на гарата и от спирката на село Звъни-чево. Ем. Станев, ИК III и IV, 443. Като единствен достъп до влака с цистерните оставаше перона на гарата, ала последният още през първите минути на боя се беше превърнал в „ничия земя“, тъй като се обстрелваше едновременно от хората на Шишко и от немците. Д. Димов, Т, 584.

ОБСТРЕЛВАНЕ ср. Отгл. същ. от обстрелвам и от обстрелвам се; обстрел. Такова далечно артилерийско обстрелване за пръв път се случваше в тоя сектор на фронта. П. Вежинов, ВР, 58. Най-употребяваните удари за обстрелване на вратата са правият, правият външен, вътрешният и ударът с глава. В. Ангелов и др., Ф, 125. През 1934 г. Ферми употребява неутрони за обстрелване на тежки елементи и получил около 40 нови, несъществуващи в природата радиоактивни изотопи. Вл. Андреев, АЕ, 12. Все пак науката днес разполага със средства за предизвикване на известни промени в атомните ядра на елементите. Това се постига чрез бомбардиране, обстрелване на атомните ядра с алфа-частици, електрони, протони, неутрони и пр. Хим. УП кл, 1950,34.

ОБСТРЕЛЯМ. Вж. обстрелвам.

ОБСТРЕЛЯЙ, -а, -о, мн. -и, Прич. мин. страд. от обстреляй като прил. Книж. За чоцек — който е свикнал със стрелбата в бойна обстановка и се е закалил в боевете. Колкото и да си обстреляй, всеки бой идва със своето напрежение. Особено когато си като в капан. В. Андреев, ПР, 89.

— От рус. обстрслянмй.

ОБСТРУКТЙВЕН, -вна, -вно, мн. -вни, прил. Мед. Който се отнася до обструкция (в 4‘знач.).

— От фр. obstmctif или нсм. obstructiv. — От М. Филипо-ва-Байрова и др., Речник на чуждите думи..., 1982.

ОБСТРУКЦИОНЕН, -нна -нно, мн. -нни. Полит. Който се отнася до обструкция (във 2 знач.). Обструкционна парала-ментарна тактика. Прибягвам към обст-рукционни маневри. А Провеждам обструкционна външна политика.

ОБСТРУКЦИЯ ж. 1. Мед. Стеснение или преграда при циркулирането в някой кух орган (кръвоносен съд, черво, бронхи и под.) на твърди или течни материали (вещества).

2. Полит. Тактика на опозицията за маневриране в парламента, на събрание, преговори и под., с която се цели да се спъват дебатите, приемането на решения и предложения чрез различни процедури (безкрайни речи, искане на балотаж и под.). Във Великото народно събрание представителите на опозицията постоянно правеха обструкции, с което спъваха работата му. Ист. X и XI кл, 1965, 342. Па руските постъпки за Мингрели везирът отговори с една благовидна обструкция, която бе свойствена на неговия нрав. С. Радев, ССБ II, 495.

— От лат. obstructio, -onis 'запушване, преграждане' през рус. обструкция или нсм. Obstruction.

ОБСТЪРГВАМ -аш, несв.\ обстържа, -еш, мин. св. обстъргах, св., прех. Спец. Чрез стъргане с помощта на специални инструменти правя предмет, част, обикн. от метал, да добие гладки повърхности от всички страни; остъргвам. И до смъртта, която го [Страдивари] настига в 93-та му година, неуморно обстъргвал и рязал дърво. НТМ, 1961, КН.7, 8. Стругарят взема парче стомана и започва да го обстъргва. Когато реши, че се е получила 2 см дебелина, той спира струга. К, 1963, кн. 9, 22. обстъргвам се, обстържа се страд. Па практика не винаги е възможно изработването на частите с голяма точност, например да се отлее и обстърже на струг маховик, а още по-малко да се монтира върху вала на машината. Маш. IX кл, 184. Коляновият вал се изковава или пресова от специална стомана и се състои от основни колена и колянови шийки. Шийките се обстъргват най-внимател-но, шлифоват и полират. Р. Ранков и др., М, 97. Не са редки случаите дребни детайли с диаметър до 20 мм~и с дължина до 30-40 мм да се обстъргват| на мощни винто-резни или специални стругове. ВН, 1962, бр. 3290, 2.

ОБСТЪРГВАНЕ, мн. -ия, ср. Спец. Отгл. същ. от обстъргвам и от обстъргвам се. Приложението на хидропредавате-лите за главното движение на струговете позволява безстъпално регулиране на оборотите, което дава възможност за получаване еднаква скорост на рязане при обстъргване на изделия с различен диаметър. Д. Вълков, X, 225. При обстъргване на ко-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл