Page:RBE Tom11.djvu/169

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОБРАЗНО 169 ОБРАЗОВАН

един образец, за да се види как тоя талант да описва се применява към други предмети. Извлечението е от „Самодива“. К. Величков, ПССъч. VIII, 203. За образец на „българското правосъдие“ вярвам и вий ще се съгласите, че най-типично е да се възпроизведе пред посетителите на Всемирното изложение процеса по убийството на Балчева. Ал. Константинов, Съч. I, 233. За образец поместям под чертата едно такова копие, от което всеки, който знае по-добре френски език, ще може да си състави понятие и за Фотиновите познания. Ив. Шишманов, СбНУ XI, 636.

3. Ценен екземпляр от нещо. Образци от тази високохубожествена керамика могат да се видят в музея при разкопките. Ст. Михайлов, БС, 57. Георги Бончев ни остави една сравнително пълна за времето си сбирка [от минерали] с хиляди красиви и много ценни образци, събрани от всички краища на света и нашата страна. Ив. Борисов, НПГ, 32. Показаните в музея образци от тези домашни произведения на женското изкуство говорят за умение, вкус и голямо художествено майсторство. Н. Хайтов, ШГ, 107. Влязох в един голям салон.., който беше мебелирован доволно раз-кошно и по стените на когото висяха образци от калиграфическото изкуство на учениците. Знан., 1875, бр. 20-21, 321. В първата книга са поместени различни образци на старобългарската книжевност и из народното творчество. СбС, 4. // Мостра, проба. Едната от палатките., приличаше на научен кабинет със стол, маса, раф-тче с дебели книги и много сандъчета за почвени образци. Б. Балевски, СП, 14. На тази улица [„Уолтстрийт“] се намира и стоковата борса.. От сутрин до вечер тук се показват образци от стоки. Л. Мелнишки, ПП, 121. Споменатото училище [еврейското девическо в Самоков] се е обърнало към Министерството на търговията и земеделието да му се изпратят килимени образци и да се командирова сегиз-тогиз пътующий учител по килимарството да навестява училището. Бълг., 1902, бр. 448, 4.

4. Със следващ предл. на, за. Мярка, мерило за сравнение; еталон. Съвършеното уединение от света и самоотречение за през цял живот от всичките му ефимерни грижи., са съставлявали най-пълния и най-високия образец за идеално-добродетелно и праведно битие. Ив. Вазов, Съч. XV, 30-31. Със симпатия Симеон Радев се е отнасял главно към Петко Славейков.. Той помества неговите вдъхновителни речи, които са образец и на жива политическа мисъл, и на езиково творчество. С. Радев, ССБ I, 13-14. Единодушно мнение съществуваше за него [митрополит Климент], което го признаваше за образец на всички добродетели и способности, които трябва да обладава един духовен пастир. К. Величков, ПССъч. VIII, 77. Моят съсед по чин беше интересен момък от Провадия.., неговите тетрадки бяха образци на прилежност и чистота. А. Гуляшки, ЗР, 86.

ОБРАЗНО Нареч. от образен; картинно. Увлечеше ли се да разказва, Йовков увличаше и своите слушатели. Разказваше плавно, образно, както и пишеше. СбАСЕП,

425. Четеше много художуествена литература и знаеше, че най-сигурно се запечатват в съзнанията на хората мислите, когато бъдат казани образно. П. Славински, ПЩ, 53-54.

ОБРАЗНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от образен. Разказите на баба му Зих-ра, страшни по своята образност, не оставиха у детето място за никакво съмнение, че тия таласъми ей сега ще скочат върху него, ще го хванат и ще му изпият кръвта. Д. Ангелов, ЖС, 636. Той [А. Страшимиров] познаваше народния ни език от непрекъснат допир с народните маси, служеше си свободно с речниковите му запаси, но не беше стилист, не придаваше силна образност на стила и фразата си. СбАСЕП, 56.

ОБРАЗОВАМ, -аш, несв., прех. Давам образование някому, системно ооучавам някого. Реално училище в Ески-Заара, София и другаде ни трябва да образоваме момчета, от които най-добрите после свършването на курса да се пращат в европейски политехнични училища и академии за зем-леделието. Н. Бончев, Съч. I, 78. // Издигам културното равнище; цивилизовам. Аз съм искал да принеса полза на своето отечество и да помогна на Книжевното дружество в Браила да просвети и да образова по-скоро българския народ. Хр. Ботев, Съч. 1929, 87. Научни и систематически книги, плод на денонощни трудове и преговаряния, образоват народите. Ч, 18/1, кн. 12, 357. образовам се страд. Трябва хората да се превъзпитават, да се образоват и преродят душевно. Затова всеки, който е прозрял тоя смисъл на нещата, длъжен е да се залови за съзиждане на новото. Ив. Кара-новски, Разк. I, 104.

ОБРАЗОВАМ СЕ несв., непрех. Придобивам знания чрез системни занимания, подготовка. През периода на следването си младият музикант ревностно и всестранно се образовал. Ст. Грудев, ББ, 20.

ОБРАЗОВАН, -а, -о, мн. -и, прил.

1. Който има, който е получил образование. Скромното й облекло издаваше, че тя не спада към кръга на богаташките дъщери.., но положетелно не беше и просто момиче. Защото всичко у нея — от кройката на костюма й до дълбокия и умен поглед — говореше, че тя е образована девойка. Дали не е някоя млада учителка? Д. Ангелов, ЖС, 19. — Аз искам просто стачката в града да се ръководи от интелигентни и образовани хора. Д. Димов, Т, 226. В Цари

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл