Page:RBE Tom10.djvu/1243

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


нюансирани взаимоотношения. М. Кол накова, П, 83. Човек не знае на какво повече да се възхищава дали на топлотата на тона,., или на изразителната кантилена, на чудно нюансираната фразировка. НК, 1958, бр. 3, Зч

НЮАНСЙРАНЕ, мн. -ия, ср. Книж. Отгл. същ. от нюансирам и от нюансирам се. Ръкиписите показват доста поправки и то най-вече допълнения и прибавки, твърде и твърде рядко се срещат заменения на една дума с друга и то не за нюансиране на израза, а за по-голяма яснота в смисъла. П. П. Славейков, Събр. сън. VI (1), 150. Думата какво не означава:.. И после тя е спо-собна на хиляди превъплъщения и нюансирания в зависимост от думите, с които я свързваш. СбАСЕП, 531. Павел .. е убедителен с по-богатото нюансиране на образа, материал за което актьорът е получил и от сценария. ВН, 1958, бр. 2025, 4.

НЮАНСЙРАНО нареч. Книж. С нюанси, с отсенки. Близостта до народния живот [у Вазов] проличава и в богатството на езика, с който са предадени внушително и нюансирано мисли и чувства. Г. Цанев, СИБЛ, 145. Преходите във вътрешното развитие на образа са предадени нюансирано и водят постепенно до драматичната кулминация в края на второто действие. ВН, 1960, бр. 2607, 1.

НЮАНСЙРАНОСТ, -па, ж няма, ж. Книж. Отвл. същ. от нюансиран; нюанси-овка. Психологическо обосноваване и ху-ожествена нюансираност на характерите няма и у Каравелов (освен донякъде в Бъл-гаре от старо време). Г. Константинов, ПР, 29-30. Начинът на изпълнение, качеството на звука, тембровата нюансираност и др. са предварително определени от аналитичния ум на диригента. ЛФ, 1958, бр. 11, 3. Смесеният хор се показа като добре балансиран, стегнат и дисциплиниран състав, на който би могло да се пожелае достигане на още по-голяма звучност, нюансираност и динамика в изпълнението. ВН, 1962, бр. 3290, 4.

НЮАНСИРОВКА ж. Книж. Нюансираност. Като че нарочно в тия две строфи беше целият зрял Бунин — неговата безпределна, неутолима, радостна и мъдра обич към живота, неговата несравнена бистрота, нюансировка и строгост в езика. К. Константинов, ППГ, 347. Това, което важи за дребния собственик в Троян, важи и за занаятчията в Габрово, й за радомирския дюкянджия или за сливенския терзия със съответната нюансировка: Е. Каранфи-лов, Б III, 286. Едно от най-важните изразни средства в музиката е степенуването на тоновата сила, т.е. динамиката' или нюан-сйровката. Св. ЧеТриков, ОУМ, 48. Установи се, че Вазов има най-богат речник, както по обем, така и по нюансировка в значенията служил си е с 45 000 отделни думи. Ст. Романски, ОФ, 1950, бр. 1809, 4.

— Рус. нюансировка.

НЮЙОРКСКИ, и-а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до Ню Йорк, град в САЩ. Най-темпераментни бяха хората от една маса, където мъжете нямаха нюйоркски вид. Те бяха плещести, с къси вратове, силно обгорени лица и рошави коси. Приличаха на южняци. Г. Белев, КВА, 93-94.

НЮЙОРКЧАНИН, мн. нюйоркчани, м. Лице, което е родено или живее в Ню Йорк, град в САЩ. За много нюйоркчани гигантските размери на града са предмет на безмерна гордост, на самохвалство и гигантомания. Л. Мелнишки, ПП, 124. [Тук] се намира паркът .. със стари избелели пейки, на които седят бедни хора и с един фонтан, който събужда илюзията както казват нюйоркчани, че разпръсква вечерния задух на горещите августовски дни. ВН, 1960, бр. 2631,4.

НЮЙОРКЧАНКА ж. Жена, която е родена или живее в град Ню Йорк.

НЮНЮРЕНЕ ср. Диал. Отгл. същ. от нюнюря и от нюнюря се; глезене, галене.

— От Н. Геров, Речник на блъгарский язик, 1899.

НЮНЮРЯ, -иш, мин. св. -их, св., прех. Диал. Глезя, галя. нюнюря се страд. НЮНЮРЯ СЕ несв., непрех. Диал. Глезя се, галя се. Детето се нюнюри. Н. Геров, РБЯ III, 287.

— От Н. Геров, Речник на блъгарский язик, 1899.

НЮРНБЕРГСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до Нюрнберг (град в Германия).

О Нюрнбергски процес. Истор. Съдебен процес над главните военни престъпници от Втората световна война, разглеждан от международен военен трибунал през 1945-1946 година в германския град Нюрнберг.

нютон м. Физ. Единица мярка за сила, равняваща се на силата, която придава на тяло с маса 1 кг ускорение 1 м/сек2. Един джаул е работата на сила един нютон при преместване на тялото на разстояние един метър по посоката на силата. Физ. IX кл, 1965, 96.

— Англ. от собств.

НЮТОНОВ, -а, -о, мн. -и, прил. 1. Който се отнася до английския физик, математик и астроном Исак Нютон. Нютонов музей.

2. Спец. За откритие, явление, формула, процес и под. — който е направен, открит от Исак Нютон. Според класическата механика (под класическа механика се разбира нютоновата механика) в природата има сигнали, които се разпространяват с безкрайна скорост. Д. Факиров, ТА, 47. Да разгледаме нютоновия рефлектор, при който обективът е вдлъбнато параболич-но огледало с големи размери, поставено в дъното на широка тръба. Физ. XI кл, 117.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл