Page:RBE Tom10.djvu/1142

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ми дума: Дядо духовниче, дойдох да се изповядам! К. Петканов, П, 34. — Може ли тя [Вена] да бъде жена на един пълномощен министър?.. Бедна, нищо няма... нито пък е хубава... една палава, такава никаква... Ст. Л. Костов, Г, 57. — От дълго ме занимаваше една случка,.. подхвана сам Елин Пелин.. написах една пиеса за. тази случка. Сложих й едно такова... никакво заглавие „Перушинка по пътя“. Г. Кара-славов, СбАСЕП, 243.

8. Разг. Като сказ. опред. Който е малък по обем, размер, количество; нищожен. Работата в книжарницата беше никаква. Не стъпваше купувач, матр рафтовете да бяха пълни със стока от пода до тавана. Д. Талев, ГЧ, 106. Данъците за старейшините и вождовете, за жреците били никакви: по някоя агнешка кожа, крина жито, черпак бяла мас. А. Гуляшки, ЗВ, 7. — Страх ли те е? хокаше тя мъжа си. —Двечки деца имаме, разноските ни са никакви, пък ние сме здрави— ще работим, ниви дал господ, ще видиш колко пари ще спестим... Г. Кара-славов, СИ, 269.

II. Вместо същ. никакво ср. Диал. Нищо.

Че и защо им е на нашите деца учение? ..

За никакво се обади жена му и в гласа й, макар слаб, почувствувах скрит яд. Л. Александрова, ИЕ1Ц, 14.

III. Като нареч. Разг. Никак, съвсем, изобщо. Измина цяла седмица. Гунка не го потърси, но и той не се вести никакъв. Г. Райчев, ЗК, 171. Кума Лиса се уплашила и избягала в гората. Забравила за вълка и мечката. Те я чакали,.., но тя не се върнала. Тогава вълкът рекъл: Аз ще отида да видя какво направи лисицата, та не се връща никаква. Ран Босилек, ВП, 73. —- Аз ходих да диря телето, че вчера някъде се е загубило, па го няма никакво. Т. Влайков, Съч. I, 1941, 52. — Три години никакви ги нема. Оплакали ги бяха вече. Не щеш ли, прибраха се. Оцелелите. Половината. В. Мутафчиева, ЛСВ I, 176.

В никакъв случаи; на никаква цена; цо никакъв начин. Разг. За подчертаване, че някакво действие, нещо не бива да се извърши. Той [Саваков] се страхуваше, че ще закъснее с арестуването на доктор Меворах и с откриването на жената, а не искаше в никакъв случай да арестува Сами, преди да узнае коя е тази жена. Д. Ангелов, ЖС, 267. Сега ние не трябва да допуснем война на никаква цена. Ст. Дичев, ЗС I, 555. Аз забравих, че самият ходех понякога гладен на училище. Мислех си, че всички може да гладуват, но учителят по никакъв начин. Ст. Даскалов, БП, 59. <Един> нищо и никакъв. Разг. ', Нийде никакъв. Диал. Най-обикновен, съвсем незначителен; прост, елементарен. Някой направил нищо и никаква услуга, дори без да си я търсил, но претендира за тлъстичък бакшиш. Г. Белев, КВА, 319. Наоколо ври и кипи... нийде никакви хора се наловиха да нао главят ето тая [реката] долу, дето се прави на кротка, само че ние черешовците гледаме сеир. Н. Хайтов, 1ПГ, 84. За нищо и никакво; за нищо и никаква работа. Разг. По причина на нещо съвсем незначително; за нищо. Веднага след това за нищо и никакво се развеселява, смее се високо и гласът му се раздира и звучи като контрабас. И. Йовков, Разк. I, 15. — Помисли си, па намини към нас, ще си поприказваме там, ще се разберем... Хора сме, защо да се смразяваме за нищо и никаква работа. Г. Караславов, С, 219-220. По (в) никакво време. Разг. В неподходящ, неудобен момент, по време, когато обикн. нещо не се прави или не трябва да се прави. Вечерта Митьо се забави в клуба.. Отнякъде идеше военна музика и бавно се приближаваше.. Xopaiha се питаха недоумяващи каква е тази музика по никакво време и се запътиха към мостчето. П, Здравков, НД, 61-62. Напразно се мъчеше [Медаров] да прецени какво точно води Марина в хижата в това никакво време и допускаше, че може би само той търси причини. Д. Фу-чеджиев, Р, 169. Едно никакво мн е. Разг. Не мога да определя как се чувствам, какво ми е състоянието, какво усещам, чувствам, като обикновено не ми е добре. Дяоо Славчо се връщаше дома си ни ядосан, ни весел, ни кахърен. Ей тъй някак си, едно никакво му беше. Т. Влайков, Съч. I, 1941, 157. Пък и никак не ми е добре, горчи мии в устата, таквоз ми е едно... никакво. И. Йовков, ЖС, 42.

НИКАРАГУАНЕЦ, мн. -нци, м. Мъж, който живее или е роден в Никарагуа. // Само мн. Мъже и жени от основното население на Никарагуа.

НИКАРАГУАНКА ж. Жена, която живее или е родена в Никарагуа.

НИКАРАГУАНСКИ, -а, -о, мн. -и,

прил. Който се отнася до никарагуанец, ни-карагуанка или Никарагуа.

НЙКЕЙСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до гр. Никея, малоазийски център на Византия. Наред със зелените колони от ефески мрамор, .., до самата,.., никейска мозайка започваха безкрайни нанизи от цветоподобни нежни арабески. Ст. Дичев, ЗС I, 16. Йоан Асен II, като заключи съюз с никейския император Вапгаци, съвсем осла-би владичеството на латинете в Цариград. НБ, 1876, бр. 12,47.

НИКЕЛ, мн. няма, м. Хим. Химически елемент Ni — бляскав, сивобял, твърд, ковък и пластичен неръждаем метал, който се употребява за изработване на инструменти, съдове, монети и др. или за защитно покритие срещу ръжда. Лъснаха широко стъклените витрини на книжарницата. Наредени бяха там всякакви канцеларски и ученически вещи от дърво и стъкло, от никел и месинг. Д. Талев, ГЧ, 106. Какво поглеждаш

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл