Page:RBE Tom1.djvu/747

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Корекцията на страницата е одобрена


и физика, а после се бе отдал на химия и биология. Ст. Волев, МС, 10 // Тази наука като учебен предмет. Часът по биология му е най-интересен. △ Тя има отличен по биология.

2. Разг. Учебник по този предмет. Дай ми твоята биология, за да си подготвя урока за утре.Имам две биологии.

3. Само ед. Разг. Природа, същност на живо същество. Хиена-кучето има много пъстроцветна къса и гъста козина .. Особено интересна е биологията на това куче, която за съжаление не е добре проучена. Кр. Тулешков, ХЖ II, 24.


БИОЛО`ЖКА ж. Жена биолог.


БИОЛО`ЖКИ, -а, -о, мн. -и. Прил. от биолог и от биология. Биоложка лаборатория. Биоложки конгрес.


БИОМАГНЕТИ`ЗЪМ, -змът, -зма, мн. няма, м. Спец. Влияние на земния магнетизъм върху организма на живите същества.


БИОМАГНИ`ТЕН, -тна, -тно, мн. -тни, прил. Който е свързан с влиянието на магнитно поле върху организма на човека. Биомагнитен метод ви позволява да видите как фигурата ви изтънява с всеки изминал ден, при това без да правите нищо друго, освен да се гледате в огледалото. 168 часа, 1993, бр. 35, 22.


БИОМА`СА ж. Биол. Общо количество маса от живи организми, съществуващи в равновесие на определена площ или в определен обем морска (океанска) или сладка вода. Общото количество органична материя, включено в живите организми на екосистемата, се нарича биомаса. Биол. IX кл, 1981, 57. // Стесн. Количество биологично вещество, маса на даден организъм. Тя [бактерията] много бързо се самовъзпроизвежда и натрупва огромно количество биомаса. УД, 1983, бр. 48, 8.


БИОМАТЕРИА`ЛИ мн., ед (рядко) биоматериа`л м. Спец. Вещества, съвместими с живата тъкан, използвани за протези вътре в тялото, като байпаси и др.


БИОМЕТРИ`ЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни. Биол. Прил. от биометрия; биометрически. Биометрични изследвания.

Биометричен метод. Биол. Метод за обработване на числени данни, получени от масови измервания в областта на биологическите науки с помощта на теория на вероятностите и на математическата статистика.


БИОМЕТРИ`ЧЕСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Биол. Биометричен. Биометрически изследвания.


БИОМЕ`ТРИЯ, мн. няма, ж. Биол. Дял от биологията, който се занимава с провеждане на количествени биологически експерименти и с обработката на резултатите от тях с помощта на теория на вероятностите и на математическата статистика.


БИОМЕХА`НИКА ж. Спец. 1. Дял от физиологията и анатомията, който изучава развитието, строежа и дейността на двигателния апарат на животните и на човека при взаимодействието им със силите на външната среда.

2. Прилагане на законите на механиката за решаване на биологични, психологически и медицински проблеми.


БИОМЕХАНИ`ЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни. Спец. Прил. от биомеханика. Жизнеспособността на биомеханичните системи успешно е възпроизведена при промишлени роботи и самоходни съоръжения. ЖМБЕ, 744. Управлението на биомеханичните елементи с помощта на нервната система е довело до обособяване на системи с непостижими от техническа гледна точка свойства за приспособяване. Биомеханично движение.


БИОМИЦИ`Н м. Апт. Антибиотик, който представлява жълт кристален прах с горчив вкус, унищожаващ гнойните коки, причинителите на пневмонията, дизентерията, коремния тиф и др.


БИОМИЦИ`НОВ, -а, -о, мн. -и. Апт. Прил. от биомицин. Биомицинов препарат.


БИО`НИКА ж. Спец. Наука, която разрешава инженерни задачи за промишлени или военни цели въз основа на анализа на структурата и процесите на жизнената дейност на организмите. Водещо положение в биониката заемат проучванията на нервната система от гледна точка на кодирането и разпознаването на сигнали. ЖМБЕ, 742.

— Амер. bionics от био(логия) и (електроника).


БИОНИ`ЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни. Спец. Прил. от бионика; бионически. Бионични системи.


БИОНИ`ЧЕСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Спец. Бионичен. Бионически системи.


БИООРЪ`ЖИЕ, мн. -ия, ср. Воен. Бактериологично оръжие. Ново биооръжие пуска Москва .. Русия разработила ново бактериологично оръжие, което съдържа щам от бактерията на антракс. ДТ, 1997, бр. 94, 25. Съвременните градове са почти беззащитни срещу атаки с биооръжия. Леч., 1999, бр. 20, 8.


БИОПОЛЕ`, мн. -та, ср. Физиол. Пространство, в което действат биоенергийните излъчвания на живия организъм. В момента на официалното сключване на брак в биополетата на младоженците избухва взрив от сексуалноагресивна енергия. СТ, 1999, бр. 42, 27. 2050 г. Започва диагностика и лечение на биополето на човека .. Ще е възможно самото биополе да се атакува и така да се лекува вътрешното заболяване. 168 часа, 1998, бр. 50, V.


БИОПОЛИМЕ`РИ мн. Биол. Хим. Органични макромолекулни съединения като нуклеинови