Разлика между версии на „Потребител беседа:Haripetrov“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Въпроси по коригирането)
(Премахване на цялото съдържание на страницата)
 
(Не са показани 27 междинни версии от 2 потребители)
Ред 1: Ред 1:
Моята беседа е готова за действие. :-)
 
  
== Интервали при съкращенията в РБЕ ==
 
 
Здравей, Хари,
 
 
Гледах внимателно повече, отколкото очаквах, докато намерих различието във версиите на [[Page:RBE_Tom1.djvu/632|страница 632 от РБЕ]] след одобряването.
 
Въпрос: Ще се събират ли без интервал съкращенията от този вид, както е при обработката на произведения в Ателие? Имаше някаква уговорка, че може да се направи наведнъж, но не знам дали остава. Понякога и аз се опитвам да махам интервалите. Не помня кога ги оставям, уж, защото е „както на хартията“, кога по инерция ги събирам символите. :)
 
 
Поздрави. --[[Потребител:Zelenkroki|Zelenkroki]] ([[Потребител беседа:Zelenkroki|беседа]]) 16:14, 22 октомври 2013 (EEST)
 
 
Аз лично на тези съкращения им махам интервалите. Проблемът с преноса на информацията така или иначе си съществува в цифровия свят.
 
 
-[[Потребител:Haripetrov|Haripetrov]]  17:37, 22 октомври 2013 (EEST)
 
:: Има вероятност по-нататък вместо без интервали, тези съкращения да трябва да се правят с кода за интервал, който не се пренася: '''<tt>&amp;nbsp;</tt>'''. Вероятно и различно да ги оставяме, ще може автоматизирано да се преобразуват. Ще трябва ли арбитър за оформяне на правило? :) --[[Потребител:Zelenkroki|Zelenkroki]] ([[Потребител беседа:Zelenkroki|беседа]]) 20:16, 22 октомври 2013 (EEST)
 
 
== Въпроси по коригирането ==
 
 
Здравей Хари,
 
 
Отскоро съм тук и се опитах да коригирам 4 страници (от 3 до 6) в т. 2 на РБЕ. Дано да съм се справил. Само не знам как да има няколко реда, всеки от които е на нов ред, но не нов параграф, разделен с един ред, което изглежда различно от оригинала и доста грозно. Видях, че малко след мен си оформил окончателно коригираната от мен страница. Как разбра, че е готова корекцията? Най-вероятно си работил по това време, защото видях, че си работил по с. 1020 на т. 1. Получаваш ли автоматично известие за промени редакциите? Освен това видях оформление, за което не пише в „Правила за корекция на речници“. Например центриране, за което вече видях таговете. Бих могъл да форматирам всичко, ако имам указания и е позволено. Как да правя разредка в неосновната част на речника (например с. 5 в т. 2)? Никъде в речника не видях цифрите за значения на думи и буквите за подзначения да са форматирани с получерен шрифт (болд), а в оригинала са такива. Това позволява и по-лесно да се намират в текста. Какво да правя в такива случаи? Освен това имам една основна забележка към Речника. Според мен не е лексикографски издържано заглавните думи да са изцяло с главни букви, тъй като главната буква има смислоразделително значение в българския език. Явно авторите искат да спазят форматирането от стария т. 1 от 1977 г., но аз мисля, че не трябва да робуваме на такива неща и предлагам, докато не е започнала работата по останалите томове, да се помисли за замяната на главните букви с малки. Разбира се, при собствените имена ще се запази главната буква, ако са заглавна дума (не знам има ли заглавни думи, които са собствени имена; напълно е възможно да няма). Междупрочем със същия ник имам сигурно над хиляда корекции, актуализации и т. н. в Уикипедия, където съм автопатрул, а гледам, че тук интерфейсът е същият. Това ме улеснява значително. Преди 2-3 дни се свързах по имейла с Петър Енчев във връзка с раздел „Речник“ (Речко). При всяка възможност ще пращам корекции за Речко, а при наличие на време ще работя и по РБЕ. Аз съм член на Българското лексикографско дружество и, разбира се, имам всички томове на РБЕ от старото и новото издание. Познавам Сабина Павлова, вече пенсионерка. Освен това владея английски, руски, немски и японски език, което в Уикипедия е от голямо предимство при актуализиране на статии.
 
 
Поздрави,
 
[[Потребител:Xakepxakep|Xakepxakep]] ([[Потребител беседа:Xakepxakep|беседа]]) 22:53, 25 март 2014 (EET)
 

Текуща версия към 20:14, 13 октомври 2015