непредпазливостта може да се превърне във вина... В. Геновска, СГ, 278. Той от една непредпазливост беше се ранил по ръката с револвера. Ив. Вазов, Съч. XXIII, 9. Вината, която е най-важният признак на престъплението, може да бъде два вида — умисъл или непредпазливост. Б. Спасов и др., МП, VIII кл, 93.
НЕПРЕДПОЛАГАЕМ, -а, -о, мн. -и,
прил. За който не се е предполагало, че може да стане, да бъде или да съществува. Би ли била готова да умре сама, ако тоя човек не я владееше всевластно, още преди да се въплъти в смесената кръв на двама довче-ра непознати, но възжелали се още от първия миг на своята неволна, непредполагае-ма среща? Ст. Чилингиров, РК, 104. Тоя Чорт [Стефан Куцаров] пренася оръжие,.., нелегални материали, осигурява квартири на хора със смъртни присъди. Една дейност сладка и страшна, в която унесеният момък с роговите очила се оказа непредпо-лагаем майстор на конспиративното дело.
В. Андреев, Р, 98. Никой поглед не можеше да устои на силата на неговия, дето се от-ражаваше,.., могъща, буйна и снажна душа, непредполагаема в тая безсилна и дребна снага. Ив. Вазов, Съч. XXIII, 38-39. Въпреки малките размери и повърхнина на Алибо-туш, нейната голота и неприветлив, пустинен изглед, тя представлява най-интересната .. и самобитна планина от приро-донаучно гледище. Във флористично и фаунистично отношение тя крие непред-полагаеми богатства и разнообразие. ПН, 1935, кн. 5-6, 84.
НЕПРЕДПРИЕМЧЙВ, -а, -о, мн. -и, прил. Който не е предприемчив, не притежава инициативност, находчивост, практи-цизъм и желание да уреди, да реализира нещо. Непредприемчив човек. Непредприем-чив собственик.
НЕПРЕДПРИЕМЧЙВОСТ, -тта, мн. няма, ж. Качество на непредприемчив. „Нека се обади пак, тогава ще мисля за отговор!“ — каза си капитан Пагели.. Малко по-късно обаче той съобрази, че може да го обвинят в непредприемчивост. Н. Антонов, ВОМ, 104.
НЕПРЕДСКАЗУЕМ, -а, -о, мн. -и, прил. Който не може да се предскаже. Има и други опасности [освен нарушаването на екологическото равновесие] — резултатите от генното инженерство да се използуват за създаване на биологично оръжие. Или микроорганизмите да излязат от лабораториите и да причинят непредсказуеми вреди на човека и околната среда. УД, 1983, бр. 48, 8. Независимо от поразително бурната и малко объркваща пъстрота на непредсказуемото й развитие през последните 20 години, математиката сега е по-единна от когато и да е било. Вселена, 1970, 25.
НЕПРЕДСКАЗУЕМО. Нареч. от непредсказуем. Държи се непредсказуемо.
НЕПРЕДСКАЗУЕМОСТ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от непредсказуем.
НЕПРЕДУБЕДЕН, -а, -о, мн. -и, прил.
1. За човек — който не проявява предубеждение. Ние предлагаме на вниманието на четците ред автентични документи,.., като с това ще дадем възможност на всеки непредубеден читател да си направи заключение върху изложените обективни факти. Борба, 1919-1920, кн. 3, 90. И най-непредубеденият гост ще види големия духовен и икономически подем на Египет за последните пет свободни години. С. Север-няк, ОНК, 264. Непредубеден зрител. Непредубеден критик. Непредубеден политик.
2. В който няма, не се съдържа предубеждение. „Щом един поет иска да действува като политик, той трябва да се зачисли в някоя партия, и направи ли това, той е загубен като поет; той трябва да се откаже от свободния си дух, от непредубедения си поглед, за да нахлузи шапката на ограничеността и на сляпата омраза.“ М. Арнаудов, Г, 167. Непредубедено вникване в нещата.
НЕПРЕДУБЕДЕНО. Нареч. от непредубеден; без предубеждение. Щом като към фактите се подхожда внимателно и непредубедено, историческата истина не може да остане скрита. Ив. Унджиев, ВЛ, 7.
НЕПРЕДУБЕДЕНОСГ, -тта, мн. няма,
ж. Отвл. същ. от непредубеден.
НЕПРЕДУМЙСЛЕН, -а, -о, мн. -и, прил. Остар. Книж. Непремислен, недооб-мислен предварително. А когато кониете кълсяха, аз си превърлях през ума причината на туй ненадейно пътуване, което не ми ся виждаше непредумислено. П. Р. Славейков, ДБМ (превод), 188.
НЕПРЕДУМЙШЛЕН, -а, -о, мн. -и, прил. Юрид. Който не се прави с предумисъл. Непредумишлено убийство. Непред-умишлено нараняване.
НЕПРЕДУМЙШЛЕНО. Юрид. Нареч. от непредумишлен; без умишленост.
НЕПРЕДУМЙШЛЕНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Юрид. Отвл. същ. от непредумишлен. Явна е непредумишлеността на деянието на подсъдимата.
НЕПРЕЖАЛЙМ, -а, -о, мн. -и, прил. Обикн. за покойник — който не може да бъде прежален. Друг път срещна при мене непрежалимия Димитър Найденов, който беше превел за издателството разкази от Едгар По и „Възкресение“ от Хайнрих Ман и който загина, преди да прояви напълно своите несъмнени дарби. Н. Лилиев, Съч. III, 20. Той стои сякаш над някакъв гроб, в който е легнал скъп, непрежалим мъртвец. И. Йовков, Разк. III, 72. Непрежалими родители.