Page:RBE Tom10.djvu/782

От Читалие
Версия от 16:48, 4 юни 2014 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


видиш гявола, като дойде свети Илия! Така се заканва майката на децата си. СбНУ XXV, 37. б) за изразяване на похвала, одобрение, възхищение; гиди. Мяткаше се по сцената хубавицата недна като мряна риба, Кр. Григоров, Р, 235. Как си можал да откриеш, че паспортите не са редовни.. Дяволе недни, трябва да имаш някаква лупа! И. Йовков, ВАХ, 45. Изгората недна, хем приказва дяволито с него, дразни го, хем бръска с юнашката си ръка неговата в тъмнината. Ив. Вазов, Съч. XIII, 15.

— Други (диал.) форми: н и & д е и, н и е д н и.

НЕДЕЯТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. 1. Книж. Недеен, недействен, неактивен. В химично отношение наситените мастни въглеводороди са извънредно неде-ятелни тела, на което дължат названието си парафини. Хим. VII кл, 1950, 103. Няма свободен вирус в заразения организъм: той е свързан с белтъчината на кръвта, клетките и органите и затова се намира в неде-ятелно състояние. ОФ, 1950, бр. 1887, 4. Сам о. Григория е молил своят приятел да му направи тая услуга, защото нему е нес-равнено много по-добре да си бъде в епархията и да остави работите си на недеятел-ният в това отношение о. Климента. Хр. Ботев, Зн, 1874, бр. 1,3.

2. Грам. За глаголна форма — който показва, че глаголното лице не извършва действието; страдателен.

О Недеятелен залог. Грам. Рядко. Страдателен залог.

НЕДЕЯТЕЛНОСГ, -тта, мн. няма, ж. Книж. Недееспособност, бездейственост, неактивност. При определена концентрация на средата,.., микроорганизмите се довеждат до състояние на недеятелност. М. Киров, ТК, 4.

НЕДИЕТЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. Който не отговаря на изискванията на определена диета. Двете момичета купиха гъби и приготвиха вечеря. Силната натура на Фучик устоя на тая недиетична храна.

В. Геновска, ПЮФ, 50 Недиетична кухня. Недиетичен режим на хранене. Недиетично меню.

НЕДИЕТИЧНО. Нареч. от недиетичен. Въпреки, че трябва да пази специална диета, той се храни недиетично.

НЕДИПЛОМАТИЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. 1. В който няма дипломатичност, тактичност, гъвкавост; недипломатически. Недипломатичен отказ. Недипломатично изказване.

2. Който не притежава умение да постъпва тактично, гъвкаво, дипломатично; недипломатически. „Глътнах наведнъж «Мисъл» и те поздравявам за най-ценното в нея твоята статия за университета“ пише дипломатично Яворов на недипломатич-нияд-р Кръстев. М. Кремен, РЯ, 132-133.

НЕДИПЛОМАТИЧЕСКИ, -а, -о, мн.

-и, прил. 1. Който не е свързан, не се отнася до официалната дипломация.

2. Рядко. Недипломатичен. Вярно е, че сега пресата има свободата да пише, но понякога свободата не прави простаците културни, а опростачва културните... Тези думи Хилми казал с недипломатически тон. Хр. Бръзицов, НЦ, 294. Недипломатическа постъпка.

НЕДИПЛОМАТЙЧЕСКИ. Нареч. от прил. недипломатически; недипломатично. Ще се протестира неофициално, недипломатически. А Той постъпва недипломатически.

НЕДИПЛОМАТИЧНО. Нареч. от прил. недипломатичен; недипломатически. Понякога и професионален дипломат може да постъпи недипломатично.

НЕДИПЛОМАТЙЧНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Качество или проява на недипломатичен. Проявявам недипломатичност.

НЕДИПЛОМИРАН, -а, -о, мн. -и, прил. Който няма диплома за завършено средно или висше образование. Адвокатът изведнъж почувствува духовното превъзходство на този недипломиран интелигент. Кр. Велков, СБ, 39. // Който е завършил пълния курс на средно или висше образование, без да положи матура или държавен изпит, без да е получил диплома. Недипломиран инженер.

НЕДИРЕКТЕН, -тна, -тно, мн. -тни, прил. 1. Книж. Който е свързан с някого или нещо не направо, а чрез някого или нещо, чрез посредник, свръзка и под.; непряк. Противоп. пряк. Недиректен телефон.

2. Спец. За светлина — който не идва направо от източника; непряк. Противоп. пряк. Недиректно осветление.

3. Спец. За път, маршрут или превозно средство — който свързва едно място с друго, като заобикаля, отклонява се или спира на други места; обиколен, непряк. Противоп. пряк. Недиректен път.

О Недиректен хол. Спец. Хол, помещение, което е без прозорци и не се осветява пряко от естествения източник на светлина.

НЕДИРЕКТНО. Нареч. от недиректен; непряко. Противоп. пряко. Стълбищата са поставени така, че да не пречат на общата композиция на плана. В случая те дори са недиректно осветени. А. Дамянов, ЖС, 17.

, НЕДИСКРЕТЕН, -тна, -тно, мн. -тни, прил. Книж. 1. За човек — който не е способен да пази тайна, който не пази тайна. Тя е недискретна не само спрямо приятелките си, но даже и спрямо най-близките си хора.

2. Който става, извършва се открито, явно, който не се скрива, не се пази, не се потулва. Това беше твърде едър човек, навярно