Page:RBE Tom10.djvu/22

От Читалие
Версия от 16:23, 4 юни 2014 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


зарски магазин на улица „Нишка“ той купи дълги гвоздеи, наби ги до главичките в една дъска. А. Каралийчев, НЧ, 138. Стаменко наби гвоздея в дървото. Ив Вазов, Съч. XXVI, 89. Коленете ми няма да се прегъват от тичане, а ще цепенеят свити под плоското желязо, за да очуквам върху него някоя вета галовка или пък да набивам клечки върху нова подметка. Ст. Чилингиров, ХНН, 9. Работи у майстора си на тезгяха, зашива табан или набива клечки, а пред очите му е се тя мята се като сърна и вие се като фиданка. Т. Влайков, Съч. I, 1925, 188. // С удари или натиск правя нещо да се намести, да се уплътни и под. — Се-1цам се, сещам се за какво са те освободили днес от работа и как да не се сещам! издума на това баща му, като кимна към качето и се залови отново да набива обръчите с точни и еднакви удари на чука върху набивалката. Б. Обретенов, С, 185.

2. Натъртвам нещо (обикн. част от тялото), нарушавам кръвоснабдяването му и го преуморявам до болка при дълго натоварване, ходене, натиск; подбивам. Тесен мек път пълзеше успоредно с реката, не набиваше ходилата. Б. Несторов, АР, 93. Кобилицата прилича на ездач. Ако не я носиш рит-мично, ще ти набие рамото, както лошият ездач набива коня. Ал. Гетман, ВС, 358. —Добичето се е позаморило и така вече не бива. И двамата сме тежки и ще му набием гърба. Ст. Загорчинов, Избр. пр III, 375. // С натиск или удар наранявам, увреждам тъканта на нещо, обикн. растение, плод и под., но без видимо нарушаване на целостта му; натъртвам.

3. Набождам, нанизвам нещо върху, на нещо остро; забивам2, забучвам, набучвам. — Наловиха риба цяла торба,..; набихме рибата напреки на три ръжена, посолихме я с мисирено брашно и със сол, и я опекохме. Ц. Гинчев, ГК, 78. Тъй рече той, па изтича и закла овца белушка, / другарите му пък взеха, та я одраха изкусно, / насякоха я на мръвки, на шишове я набиха, / опекоха ги грижливо и снеха всичко тогава. Ас. Раз-цветников, Избр. пр III (превод), 70. // Обикн. с предл. н а. Прокарвам кол през тялото на някого по дължина, за да го убия по мъчителен начин. На четвъртия ден ни изкараха на палубата и почнаха да ни набиват на колове беше убит някакъв техен адмирал. А. Дончев, ВР, 205. А кака и леля, и други жени / мъчиха ги два дни, та па ги затриха. /../ И детенца много на маждрак набиха. Ив. Вазов, Съч. II, 69.

4. Плътно полепвам, прилепвам, навлизам в нещо. Тя забеляза, че снегът така беше набил дрехите й, сякаш цял ден беше лежала на открито. В. Нешков, Н, 45.

5. Със сила, с натиск правя нещо да полепне, да прилепне, да навлезе в друго нещо. В хижата беше влажно. Бурята беше набила ситен сняг и във входа, и под нара в кухнята. Ламар, ГМ, 26. — Ти, сват, мене слушай: недей опушва бутовете, ами вземи да ги потопиш във вряла вода, че да ги набиеш със сол и пипер, че ги окачи на проветриво и хлад но място. Б. Обретенов, С, 13.

6. Прех. и непрех. Разг. Ям много и лакомо. Виж го как набива кюфтета.

7. Прех. и непрех. Диал. Обикн. с предл. в, из. Навлизам навътре някъде, в гора, планина, труднопроходимо място; забивам2. Стоян се отби при овчарите на Митър да прекара деня до вечерта. Щом се смрачи, наби гората и се насочи към Таш тепе. К. Петканов, П, 22. След туй мина доста време за Вълко нищо не се чу.. Понякога само някой ще си спомни за него, ще разкаже как застреля Емина, как наби в гората. Ив. Гайдаров, ДЧ, 17. Когато наби в лозята, Недялко забеляза най-напред звеновода Илия Димитров и няколко жени. РД, 1958, бр. 153, 4. Един от тях [депутатите] изказа желание, че много по-добре ще да бъде, ако са образуват юнашки чети, които да набият из планината, а населението да си остане мирно. 3. Стоянов, ЗБВ I, 426. набивам се, набия се. Страд. от набивам2 в 1 -9 знач. Тая походна къща са везва за няколко колове, които са набиват в земята. Знан., 1875, бр. 12, 181. Ако правият разум прощава да са тури на земския валяк ост [ос], защо да не оставя да му са набият и обръчи? Ив. Богоров, КП, 1875, кн. 5, 7.

НАБИВАМ СЕ несв. ; набия се св., непрех.

1. С предл. в. За нещо остро — прониквам с острата си част дълбоко навътре в нещо; забивам се. Лошият баща скочил в бодлите и те се набили в краката му. А. Каралийчев, БС, 6. И като ся подхлъзнала [лисицата], че щяла да падне, уловила ся о шипката за помощ, но зачтото ся набили тръните в краката й и я заболяло, рекла й. П. Р. Славейков, ЕБ (превод), 32. Подът [на воденицата] са прохълми и Братой тупна долу.. На другия ден намериха Братоя накъсан и смазан, между вретеното и юскюдаря, на когото тъпите зъби бяха са набиле и страшно впиле в месата му. Ил. Блъсков, ПБ II, 17.

2. За прах и под. — плътно полепвам, прилепвам към повърхността на нещо като прониквам и навътре в него. Този снежен прашец се ръсеше по заледената земя,.., набиваше се във връхните дрехи и се напластяваше по свитите рамене на тези мълчаливи, съсредоточени, опечалени мъже и жени. Г. Караславов, ОХ III, 534. Движим се между машините и стените. По дрехите ни се лепят памучни влакънца, набива се бял прашец. Г. Караславов, Избр. съч. III,

81.

3. Плътно се покривам, изпълвам, насищам с нещо (обикн. прах и под.). Ради и Богдан бързаха с гасенето на варта,.. Ръцете им побеляха, кожата им загрубя, ноктите се набиваха с вар. Ст. Мокрев, ЗИ, 66-67. Палтото ми се е набило с прах.