Разлика между версии на „Page:RBE Tom2.djvu/134“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Некоригирана)
(Няма разлика)

Версия от 14:33, 15 декември 2013

Страницата не е проверена


миналото на народа и земята ни. М. Арнаудов, БКД, 216. За много произведения на старата писменост и за техните съставители нямаме никакви вести.

О Ни (нито) вест, ни (нито) кост от някого. Разг. Нищо не се знае за някого, който е заминал някъде, не е известно жив ли е или не. — Твоят Станой влезе под кожата на селяните и заедно с Коложега взеха не само на лов да ходят, ами и на грабеж по друми-щата,.. Ала Обрад не изтърпя всичко това. Изгуби се от селото една нощ,., и оттогава ни вест, ни кост от него. Ст. За-горчинов, ДП, 348. Но настъпиха смутни дни и най-напред Панча грабнаха. Отведоха го към града и... ни вест, ни кост до днес. Г. Караславов, Избр. съч. I, 95. Скръбна вест. Писмено печатно съобщение за смъртта на някого; некролог.

ВЕСТАЛКА ж. Истор. У древните римляни — жрица в храма на богинята на дома-шното огнище Веста, която дава обет да остане вечно девствена и да поддържа посто-янно свещения огън.

— От лат. Уе$(аН8.

ВЕСТАЛСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Истор. Който се отнася до весталка.

ВЕСТВАМ СЕ, -аш се, несв.; вестна се,

-еш се, мин. св. -ах се, св., непрех. Остар. Вестявам се внезапно, бързо или за кратко време; вясвам се. Се тъй с мъка на хоро ще иде [Йонко], с мъка на извор ще се вестне и то, тъй набързо, колкото майчин хатър да не скърши. Ц. Церковски, Съч. III, 68. Дочула шума на мотора, баба Мария вече идеше насреща му по калдъръмената пътечка,..Хайде, бе майко, хайде, бе чедо! От кога не си се вестнал, изнадах ти сезанарежда тя. Ем. Манов, ДСР, 201. — Къде се губиш, Павле?разпитваше Минко

Откак отиде да работиш в кожарската фабрика, не се вестна в село... П. Славинс-ки, МСК, 69. — Да не бърза. Ще съберем за такса... Да не би сетне да ми рекат: "Твоята дъщеря, тъй и тъй, байраци развяване ни трябва в училище!" Тогазда не се вества пред очите ми. Чуваш ли ме, дъще? Д. Бозаков, ДС, 81.

ВЕСТВАНЕ, мн. -ия, ср. Остар. Отгл. същ. от вествам се; вясване.

ВЕСТГОТИ мн. Истор. Западният клон на германското племе готи, обитавало през III и IV в. земите при Черно море и след Великото преселение на народите основало кралство в Югозападна Европа. Едни след други остготи (източни готи), вестготи (западни готи), франки и вандали нахлували в империята. Ист. VI кл, 4.

— От нем. АУе81§о1е.

ВЕСТГОТСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Истор. Който се отнася до вестготи. През 410 г. .. вестготският владетел Аларих е поискал от отслабналия във военно отношение Рим контрибуция от 300 фунта черен пипер годишно. Л. Петров и др., БНК, 91. Арабите завладели Северна Африка; унищожили вестготската държава в Испания и навлезли във Франция. Йст. VI кл, 12.

ВЕСТИБУЛАРЕН, -рна, -рно, мн. -рни, прил. Анат. Който се отнася до органа, осигуряващ равновесието на тялото в покой и в движение у гръбначните животни. Упражненията за равновесие имат приложение при заболяването на централната нервна система, в изправителната гимнастика, при заболяването на вестибуларния апарат и др. Н. Манчев, ЛФ, 48. Вестибуларен анализатор. Чрез него се получават усещания за положението на тялото в пространството. Този анализатор функционира още преди раждането. Ив. Вапцаров и ДР., ДБ, 57.

— От лат. уе8(1Ьи1ит 'преддверие' през рус. вестибуляр-

НЬ1Й.

ВЕСТИБЮЛ м. 1. Средищно обикн. не пряко осветено помещение в жилище, от което се влиза в околните стаи. В познатия ни зелен вестибюл е сложена дълга трапеза, край която са насядали все отбор юнаци. Св. Минков, РТК, 140. Моята стая и насрещатяхната. Делеше ни само вестибюлът. Д. Калфов, Избр. разк., 299. Между спомените ми за тая къща,.., по-дълбоко се е врязъл споменът от работната стая на баща ми, за където водеше първата врата вдясно, като се влезеше във вестибюла. К. Георгиев, СбЦГМГ, 132. Квартирата на Домусчиев се оказа цяло апартаментче с вестибюл и голяма слънчева стая към улицата. То беше преградено от останалия етаж, за да може да се дава под наем като самостоятелно жилище. Ем. Станев, ИК I и II, 149.

2. Обширно преходно помещение, разположено между входа и вътрешните помещения в обществена сграда, дворец, театър и др.; хол. Помещението представляваше вестибюл с няколко бюра за по-дребните чиновници. Д. Димов, Т, 453. Това широко, затворено и душно помещение беше някаква паянтова пристройка на хотел "Будапеща", съединено с вестибюла на първия етаж. М. Грубешлиева, ПП, 5.

— От лат. уезйЪиют 'преддверие' през фр. уезйЪию.

ВЕСТИБЮЛЧЕ, мн. -та, ср. Умал. от вестибюл (в 1 знач.). По тясната фасада на съпритежателския дом можеше да се съди, че апартаментите не са много големи. Къде тогава щеше да приеме толкова гости този нов богаташ? Сигурно в някое тясно вестибюлче със стари канапета и без директно осветление... Г. Караславов, Т, 10.

ВЕСТИТЕЛ, -ят, -я, мн. -и, м. Книж. Човек, който носи и съобщава вести; вестоносец. Веднъж му донесъл някой известие за смъртта на един цар, с когото той имал бой. Правосъден е бог, правосъден е бог!