Разлика между версии на „Page:Petyr Slavinski - Pobedeni horizonti.djvu/281“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Некоригирана)
 
(Коригирана)
 
Състояние на страницатаСъстояние на страницата
-
Непроверена
+
Проверена
Тяло на страницата (за вграждане):Тяло на страницата (за вграждане):
Ред 1: Ред 1:
 
<sfb>
 
<sfb>
Русларския хоризонт (особено за приноса на д-р Рафаил Коев) бяха написани страници и страници. Бойдев с гняв четеше изложението за един труд на Рафаил Коев—труд, който Бойдев напълно отхвърли с една своя рецензия още през 1939 година.
+
Русларския хоризонт (особено за приноса на д-р Рафаил Коев) бяха написани страници и страници. Бойдев с гняв четеше изложението за един труд на Рафаил Коев — труд, който Бойдев напълно отхвърли с една своя рецензия още през 1939 година.
— Как може!... — с ръкомахания и напрегнат глас говореше той като пред аудитория, въпреки че негова слуша-телка беше само сестра му. — Слушай, Констанца, тези съветски специалисти или са невежи, или нечестни! ... Ще ми разправят те, че Рафаил Коев, съпоставяйки Русларския хоризонт с палеогенските отложения в Кавказ, дошъл до заключението за олигоценската възраст на Русларския хоризонт! И че долната мергелиста част на Русларския хоризонт той паралелизирал с коунските пластове в Кавказ* а връхната глинеста част — с майкопските пластове... А виж какво казвам аз!—издърпа той една.от своите книги и по-, неже наскоро бе я препрочел, веднага намери търсения па* саж. — Тук аз говоря, че е погрешно да се дири в Кавказ източното продължение на Стара планина. Слушай:
+
— Как може!... — с ръкомахания и напрегнат глас говореше той като пред аудитория, въпреки че негова слушателка беше само сестра му. — Слушай, Констанца, тези съветски специалисти или са невежи, или нечестни!... Ще ми разправят те, че Рафаил Коев, съпоставяйки Русларския хоризонт с палеогенските отложения в Кавказ, дошъл до заключението за олигоценската възраст на Русларския хоризонт! И че долната мергелиста част на Русларския хоризонт той паралелизирал с коунските пластове в Кавказ, а връхната глинеста част — с майкопските пластове... А виж какво казвам аз! — издърпа той една от своите книги и понеже наскоро бе я препрочел, веднага намери търсения пасаж. — Тук аз говоря, че е погрешно да се дири в Кавказ източното продължение на Стара планина. Слушай:
Стара планина и Кавказките планини принадлежат на два различни: орогенезиса: Кавказ е създаден чрез натиск, дошъл от север към юг, докато Балканидите са резултат от натиск в срещуположна посока — от юг към север. Стара планина завършва сляпо в Черно море* защото осите на всички нейни гънки забиват надолу. А гънките на . Кавказ сочат към Южен Крим, през Та-ман и Керч...
+
C>
 +
Стара планина и Кавказките планини принадлежат на два различни: орогенезиса: Кавказ е създаден чрез натиск, дошъл от север към юг, докато Балканидите са резултат от натиск в срещуположна посока — от юг към север. Стара планина завършва сляпо в Черно море, защото осите на всички нейни гънки забиват надолу. А гънките на Кавказ сочат към Южен Крим, през Таман и Керч...
 +
C$
 
— Много ясно си го казал, Живко! — мъчеше се старицата да взема участие в този негов спор без опоненти, при все че не разбираше за какво точно той е така възбуден.
 
— Много ясно си го казал, Живко! — мъчеше се старицата да взема участие в този негов спор без опоненти, при все че не разбираше за какво точно той е така възбуден.
•—Разбираш ли — продължаваше Бойдев,—че за някаква пряка връзка между Стара планина и Кавказ през дъното на Черно море не би могло да се говори. Черноморското дъно трябва да се смята една здрава платформа, на която са полегнали от една страна гънките на Кавказ, от про-тивоположната — гънките на Понтийските планини. И това аз съм го писал ясно и категорично!... А тези хора—С пренебрежение размаха той доклада на Илин и Никитин—• са възприели паралелизирането на Русларския хоризонт {s}й{/s} Стара планина с Майкопския в Кавказ I На какво основание? Слушай ги, какво пишат :
+
— Разбираш ли — продължаваше Бойдев, — че за някаква пряка връзка между Стара планина и Кавказ през дъното на Черно море не би могло да се говори. Черноморското дъно трябва да се смята една здрава платформа, на която са полегнали от една страна гънките на Кавказ, от противоположната — гънките на Понтийските планини. И това аз съм го писал ясно и категорично!... А тези хора — с пренебрежение размаха той доклада на Илин и Никитин — са възприели паралелизирането на Русларския хоризонт в Стара планина с Майкопския в Кавказ! На какво основание? Слушай ги, какво пишат:
{e}№{/e}
 
 
</sfb>
 
</sfb>

Текуща версия към 13:04, 28 септември 2015

Страницата е проверена