Разлика между версии на „Потребител беседа:Haripetrov“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Премахване на цялото съдържание на страницата)
 
(Не са показани 26 междинни версии от 2 потребители)
Ред 1: Ред 1:
Моята беседа е готова за действие. :-)
 
  
== Интервали при съкращенията в РБЕ ==
 
 
Здравей, Хари,
 
 
Гледах внимателно повече, отколкото очаквах, докато намерих различието във версиите на [[Page:RBE_Tom1.djvu/632|страница 632 от РБЕ]] след одобряването.
 
Въпрос: Ще се събират ли без интервал съкращенията от този вид, както е при обработката на произведения в Ателие? Имаше някаква уговорка, че може да се направи наведнъж, но не знам дали остава. Понякога и аз се опитвам да махам интервалите. Не помня кога ги оставям, уж, защото е „както на хартията“, кога по инерция ги събирам символите. :)
 
 
Поздрави. --[[Потребител:Zelenkroki|Zelenkroki]] ([[Потребител беседа:Zelenkroki|беседа]]) 16:14, 22 октомври 2013 (EEST)
 
 
Аз лично на тези съкращения им махам интервалите. Проблемът с преноса на информацията така или иначе си съществува в цифровия свят.
 
 
-[[Потребител:Haripetrov|Haripetrov]]  17:37, 22 октомври 2013 (EEST)
 
:: Има вероятност по-нататък вместо без интервали, тези съкращения да трябва да се правят с кода за интервал, който не се пренася: '''<tt>&amp;nbsp;</tt>'''. Вероятно и различно да ги оставяме, ще може автоматизирано да се преобразуват. Ще трябва ли арбитър за оформяне на правило? :) --[[Потребител:Zelenkroki|Zelenkroki]] ([[Потребител беседа:Zelenkroki|беседа]]) 20:16, 22 октомври 2013 (EEST)
 
 
== Въпроси по коригирането ==
 
 
Здравей Хари,
 
 
Отскоро съм тук и се опитах да коригирам 4 страници (от 3 до 6) в т. 2 на РБЕ. Дано да съм се справил. Само не знам как да има няколко реда, всеки от които е на нов ред, но не нов параграф, разделен с един ред, което изглежда различно от оригинала и доста грозно. Видях, че малко след мен си оформил окончателно коригираната от мен страница. Как разбра, че е готова корекцията? Най-вероятно си работил по това време, защото видях, че си работил по с. 1020 на т. 1. Получаваш ли автоматично известие за промени в редакциите? Освен това видях оформление, за което не пише в „Правила за корекция на речници“. Например центриране, за което вече видях таговете. Бих могъл да форматирам всичко, ако имам указания и е позволено. Как да правя разредка в неосновната част на речника (например с. 5 в т. 2)? Никъде в речника не видях цифрите за значения на думи и буквите за подзначения да са форматирани с получерен шрифт (болд), а в оригинала са такива. Това позволява и по-лесно да се намират в текста. Какво да правя в такива случаи? Освен това имам една основна забележка към Речника. Според мен не е лексикографски издържано заглавните думи да са изцяло с главни букви, тъй като главната буква има смислоразделително значение в българския език. Явно авторите искат да спазят форматирането от стария т. 1 от 1977 г., но аз мисля, че не трябва да робуваме на такива неща и предлагам, докато не е започнала работата по останалите томове, да се помисли за замяната на главните букви с малки. Разбира се, при собствените имена ще се запази главната буква, ако са заглавна дума (не знам има ли заглавни думи, които са собствени имена; напълно е възможно да няма). Междупрочем със същия ник имам сигурно над хиляда корекции, актуализации и т. н. в Уикипедия, където съм автопатрул, а гледам, че тук интерфейсът е същият. Това ме улеснява значително. Преди 2-3 дни се свързах по имейла с Петър Енчев във връзка с раздел „Речник“ (Речко). При всяка възможност ще пращам корекции за Речко, а при наличие на време ще работя и по РБЕ. Аз съм член на Българското лексикографско дружество и, разбира се, имам всички томове на РБЕ от старото и новото издание. Познавам Сабина Павлова, вече пенсионерка. Освен това владея английски, руски, немски и японски език, което в Уикипедия е от голямо предимство при актуализиране на статии.
 
 
Поздрави,
 
[[Потребител:Xakepxakep|Xakepxakep]] ([[Потребител беседа:Xakepxakep|беседа]]) 22:53, 25 март 2014 (EET)
 

Текуща версия към 17:14, 13 октомври 2015