Разлика между версии на „Page:RBE Tom1.djvu/262“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
м
(Одобрена)
 
(Не са показани 3 междинни версии от 3 потребители)
Състояние на страницатаСъстояние на страницата
-
Непроверена
+
Одобрена
Тяло на страницата (за вграждане):Тяло на страницата (за вграждане):
Ред 1: Ред 1:
 
аерофар.
 
аерофар.
  
— От рус. азромаяк.
+
— От рус. аэромаяк.
 
----
 
----
АЕРОМЕТРИЯ <i>ж. Физ.</i> Наука за изследване на физическите свойства на въздуха и другите газове.
+
<b>АЕРОМЕ`ТРИЯ</b> <i>ж. Физ.</i> Наука за изследване на физическите свойства на въздуха и другите газове.
 
----
 
----
АЕРОМЕТЪР <i>мн.</i> -три, след <i>нисл.</i> -тра, <i>м. Спец.</i> Уред за измерване тежестта и плътността на въздуха и другите газообразни тела.
+
<b>АЕРОМЕ`ТЪР</b> <i>мн.</i> -три, след <i>числ.</i> -тра, <i>м. Спец.</i> Уред за измерване тежестта и плътността на въздуха и другите газообразни тела.
 
----
 
----
АЕРОМЕХАНИКА <i>ж.</i> Дял от механиката, в който се изучава равновесието и движението на газовете, газообразни среди и механичното въздействие на тези среди върху намиращите се в тях твърди тела. <i>Изучаването на свиваемите флуиди се разглежда от науката аеромеханика, която се разделя на аеростатика и аеродинамика.</i> В. Геров, ПКВ, 3. <i>Аеромеханиката, респ. аеродинамиката, са развити главно за целите на въздухоплаването.</i> М. Попов, X, 3.
+
<b>АЕРОМЕХА`НИКА</b> <i>ж.</i> Дял от механиката, в който се изучава равновесието и движението на газовете, газообразни среди и механичното въздействие на тези среди върху намиращите се в тях твърди тела. <i>Изучаването на свиваемите флуиди се разглежда от науката аеромеханика, която се разделя на аеростатика и аеродинамика.</i> В. Геров, ПКВ, 3. <i>Аеромеханиката, респ. аеродинамиката, са развити главно за целите на въздухоплаването.</i> М. Попов, X, 3.
 
----
 
----
АЕРОМОБИЛ <i>м.</i> Летателно превозно средство, което се движи с помощта на въздушно витло, задвижвано от двигател. <i>Ради-обиологът Каручи и физикът Фехнер провели изследователски полет над океана с малък двуместен аеромобил.</i> А. Радева, С (превод),42.
+
<b>АЕРОМОБИ`Л</b> <i>м.</i> Летателно превозно средство, което се движи с помощта на въздушно витло, задвижвано от двигател. <i>Радиобиологът Каручи и физикът Фехнер провели изследователски полет над океана с малък двуместен аеромобил.</i> А. Радева, С (превод), 42.
  
— От гр. алр ’въздухЧ лат. mobilis ’подвижен*.
+
— От гр. ἀήρ ’въздух’{{попр|Добавяне на интервал.}} + лат. mobilis ’подвижен’.
 
----
 
----
АЕРОМОТОР <i>м.</i> Двигател на самолет.
+
<b>АЕРОМОТО`Р</b> <i>м.</i> Двигател на самолет.
 
----
 
----
АЕРОН<sup>1</sup> <i>м. Фарм.</i> Лекарство против повръщане във вид на хапчета, които се взимат, за да се предотврати морска или въздушна болест.
+
<b>АЕРО`Н</b><sup>1</sup> <i>м. Фарм.</i> Лекарство против повръщане във вид на хапчета, които се взимат, за да се предотврати морска или въздушна болест.
  
— От ip. mip ’въздух’.
+
— От гр. ἀήρ ’въздух’.
 
----
 
----
АЕРОН<sup>2</sup> <i>м. Метал.</i> Висококачествена сплав от алуминий, мед, калай и др., която се употребява при самолетостроенето.
+
<b>АЕРО`Н</b><sup>2</sup> <i>м. Метал.</i> Висококачествена сплав от алуминий, мед, калай и др., която се употребява при самолетостроенето.
  
— От гр. алр ’въздух’.
+
— От гр. ἀήρ ’въздух’.
 
----
 
----
АЕРОНАВИГАЦИОНЕН, -нна, -нно, <i>мн.</i> -нни. <i>Прил. от</i> аеронавигация.
+
<b>АЕРОНАВИГАЦИО`НЕН</b>, -нна, -нно, <i>мн.</i> -нни. <i>Прил. от</i> аеронавигация.
 
----
 
----
АЕРОНАВИГАЦИЯ <i>ж.</i> Наука за насочване и водене на летателни апарати по определен път чрез използуване на карти, компаси, радиосигнали и др.
+
<b>АЕРОНАВИГА`ЦИЯ</b> <i>ж.</i> Наука за насочване и водене на летателни апарати по определен път чрез използуване на карти, компаси, радиосигнали и др.
 
----
 
----
АЕРОНАВТ <i>м. Книж.</i> Въздухоплава-тел. <i>Бай Пенчо е аеронавт, живее в Канада и си вади препитанието, като се издига с балон.</i> Ал. Константинов, БПр, 1893, кн.З, 30.
+
<b>АЕРОНА`ВТ</b> <i>м. Книж.</i> Въздухоплавател. <i>Бай Пенчо е аеронавт, живее в Канада и си вади препитанието, като се издига с балон.</i> Ал. Константинов, БПр, 1893, кн.{{попр|Добавяне на интервал.}} 3, 30.
  
— От гр. ai^p ’въздухЧ vatmv; ’моряк*.
+
— От гр. ἀήρ ’въздух’{{попр|Добавяне на интервал.}} + ναύτης ’моряк’.
 
----
 
----
АЕРОНАВТИКА <i>ж.</i> Въздухоплаване.
+
<b>АЕРОНА`ВТИКА</b> <i>ж.</i> Въздухоплаване.
 
----
 
----
АЕРОНАВТИ`ЧЕСКИ, -а, -о, <i>мн.</i> -и.
+
<b>АЕРОНАВТИ`ЧЕСКИ</b>, -а, -о, <i>мн.</i> -и. <i>Прил. от</i> аеронавтика. <i>Аеронавтически прибори.</i>
 
 
<i>Прил. от</i> аеронавтика. <i>Аеронавтически прибори.</i>
 
 
----
 
----
АЕРОНОМИЯ, <i>мн.</i> няма, <i>ж. Спец</i>. Наука, която се занимава с изучаване на горните слоеве на атмосферата, главно чрез ракетни и спътникови методи.
+
<b>АЕРОНО`МИЯ</b>, <i>мн.</i> няма, <i>ж. Спец</i>. Наука, която се занимава с изучаване на горните слоеве на атмосферата, главно чрез ракетни и спътникови методи.
  
— От гр. алр ’въздухЧ уоцо^ ’закон*.
+
— От гр. ἀήρ ’въздух’{{попр|Добавяне на интервал.}} + νόμος ’закон’.
 
----
 
----
АЕРОПЛАН <i>м. Остар.</i> Самолет. <i>Пет-шест аероплана, не, десет и повече идеха откъм Тасос и върху облачното небе се очертаха като малки черни кръстове.</i> Й. Йовков, Разк. II, 89. <i>Тоя конгрес ще даде подтик: за създаване на един нов тип аеро-план, който ще бъде най-съвършен.</i> БД, 1909, бр. 26, 2.
+
<b>АЕРОПЛА`Н</b> <i>м. Остар.</i> Самолет. <i>Пет-шест аероплана, не, десет и повече идеха откъм Тасос и върху облачното небе се очертаха като малки черни кръстове.</i> Й. Йовков, Разк. II, 89. <i>Тоя конгрес ще даде подтик: за създаване на един нов тип аероплан, който ще бъде най-съвършен.</i> БД, 1909, бр. 26, 2.
 
 
аерометрия
 
  
— Фр. aeroplane.
+
— Фр. aèroplane.
 
----
 
----
АЕРОПЛАНЕН, -нна, -нно, <i>мн.</i> -нни, <i>прил.</i> Самолетен. <i>Аеропланно крило. Аеро-планни перки. Аеропланен мотор. Аеропланно нападение. Аеропланна бомбардировка. Аеропланна бомба. Аеропланна ескадрила. Аеропланни ята. Аеропланно отделение на завода. Аеропланен бензин.</i>
+
<b>АЕРОПЛА`НЕН</b>, -нна, -нно, <i>мн.</i> -нни, <i>прил.</i> Самолетен. <i>Аеропланно крило. Аеропланни перки. Аеропланен мотор. Аеропланно нападение. Аеропланна бомбардировка. Аеропланна бомба. Аеропланна ескадрила. Аеропланни ята. Аеропланно отделение на завода. Аеропланен бензин.</i>
 
----
 
----
АЕРОПОРТ <i>м.</i> Летище. <i>По-високите такси за услугите на аеропорта „Лутън“ ще доведат до поскъпване на билетите.</i> ДТ, 1999, бр. 326, 20.
+
<b>АЕРОПО`РТ</b> <i>м.</i> Летище. <i>По-високите такси за услугите на аеропорта „Лутън“ ще доведат до поскъпване на билетите.</i> ДТ, 1999, бр. 326, 20.
  
 
— Фр. aeroport.
 
— Фр. aeroport.
 
----
 
----
АЕРОПОЩА <i>ж. Остар.</i> Въздушна поща.
+
<b>АЕРОПО`ЩА</b> <i>ж. Остар.</i> Въздушна поща.
 
----
 
----
АЕРОСКОП <i>м. Метеор.</i> Апарат за изчисляване на коричеството прах във възду-ха.Уред за изследване на въздуха.
+
<b>АЕРОСКО`П</b> <i>м. Метеор.</i> Апарат за изчисляване на количеството{{попр|Отпечатано „коричеството“.}} прах във въздуха. Уред за изследване на въздуха.
  
 
— Фр. aeroscope.
 
— Фр. aeroscope.
 
----
 
----
АЕРОСНИ`МАНЕ <i>ср.</i> Фотографиране на земната повърхност от въздуха с помощта на специален фотоапарат, прикрепен към летателен апарат (самолет, аеростат, дирижабъл).
+
<b>АЕРОСНИ`МАНЕ</b> <i>ср.</i> Фотографиране на земната повърхност от въздуха с помощта на специален фотоапарат, прикрепен към летателен апарат (самолет, аеростат, дирижабъл).
 
----
 
----
АЕРОСНИМКА <i>ж.</i> Снимка, направена със специален фотографски апарат от борда на самолет, дирижабъл, вертолет и др.; ае-рофотоснимка.
+
<b>АЕРОСНИ`МКА</b> <i>ж.</i> Снимка, направена със специален фотографски апарат от борда на самолет, дирижабъл, вертолет и др.; аерофотоснимка.
 
----
 
----
АЕРОСТАТ <i>м.</i> Въздухоплавателен апарат, по-лек от въздуха.
+
<b>АЕРОСТА`Т</b> <i>м.</i> Въздухоплавателен апарат, по-лек от въздуха.
  
— От гр. аяр ’въздух’+ <i>охахос,</i> ’стоящ’.
+
— От гр. ἀήρ ’въздух’{{попр|Добавяне на интервал.}} + στατός ’стоящ’.
 
----
 
----
АЕРОСТАТИКА <i>ж.</i> Дял от аеромеханиката, в който се изучават условията за равновесие на газовете и действието на неподвижни газове върху намиращи се в тях твърди тела в покой. <i>Архимед определя положението на равновесие на потопени в течност сегменти от кълбо.. Този закон .. е залегнал в основата на съвременната хид-ро — и аеростатика.</i> Матем., 1967, кн. 2, 4.
+
<b>АЕРОСТА`ТИКА</b> <i>ж.</i> Дял от аеромеханиката, в който се изучават условията за равновесие на газовете и действието на неподвижни газове върху намиращи се в тях твърди тела в покой. <i>Архимед определя положението на равновесие на потопени в течност сегменти от кълбо .. Този закон .. е залегнал в основата на съвременната хидро– и аеростатика.</i> Матем., 1967, кн. 2, 4.
 
----
 
----
АЕРОТАКСИ`, <i>мн.</i> -та, <i>ср. Рядко.</i> Малък самолет, който извършва полет по маршрут, определен от пътника.
+
<b>АЕРОТАКСИ`</b>, <i>мн.</i> -та, <i>ср. Рядко.</i> Малък самолет, който извършва полет по маршрут, определен от пътника.
 
----
 
----
АЕРОТАКСИС, <i>мн.</i> няма, <i>м. Биол.</i> Действие на кислорода, изразяващо се в привличане или отблъскване на подвижните организми.
+
<b>АЕРОТА`КСИС</b>, <i>мн.</i> няма, <i>м. Биол.</i> Действие на кислорода, изразяващо се в привличане или отблъскване на подвижните организми.
  
— От ip. &amp;11Р ’въздух’ + ’ред’.
+
— От гр. ἀήρ ’въздух’ + τάξις ’ред’.
 
----
 
----
АЕРОТАКСИ`ЧЕН, -чна, -чно, <i>мн.</i> -чни. <i>Биол. Прил. от</i> аеротаксис.
+
<b>АЕРОТАКСИ`ЧЕН</b>, -чна, -чно, <i>мн.</i> -чни. <i>Биол. Прил. от</i> аеротаксис.
 
----
 
----
АЕРОТАНК <i>м. Техн.</i> Бетонен отточен резервоар, снабден с аератор за биологично прочистване на канални води с въздух. <i>Биологическо прочистване</i> [на канални води] .. <i>се извършва при изкуствено създадени условия; за тази цел се използуват., аерофил-</i>
+
<b>АЕРОТА`НК</b> <i>м. Техн.</i> Бетонен отточен резервоар, снабден с аератор за биологично прочистване на канални води с въздух. <i>Биологическо прочистване</i> [на канални води] .. <i>се извършва при изкуствено създадени условия; за тази цел се използуват .. аерофилтри</i>
 
 
аеротанк
 
 
 

Текуща версия към 17:38, 8 юли 2013

Корекцията на страницата е одобрена


аерофар.

— От рус. аэромаяк.


АЕРОМЕ`ТРИЯ ж. Физ. Наука за изследване на физическите свойства на въздуха и другите газове.


АЕРОМЕ`ТЪР мн. -три, след числ. -тра, м. Спец. Уред за измерване тежестта и плътността на въздуха и другите газообразни тела.


АЕРОМЕХА`НИКА ж. Дял от механиката, в който се изучава равновесието и движението на газовете, газообразни среди и механичното въздействие на тези среди върху намиращите се в тях твърди тела. Изучаването на свиваемите флуиди се разглежда от науката аеромеханика, която се разделя на аеростатика и аеродинамика. В. Геров, ПКВ, 3. Аеромеханиката, респ. аеродинамиката, са развити главно за целите на въздухоплаването. М. Попов, X, 3.


АЕРОМОБИ`Л м. Летателно превозно средство, което се движи с помощта на въздушно витло, задвижвано от двигател. Радиобиологът Каручи и физикът Фехнер провели изследователски полет над океана с малък двуместен аеромобил. А. Радева, С (превод), 42.

— От гр. ἀήρ ’въздух’* + лат. mobilis ’подвижен’.


АЕРОМОТО`Р м. Двигател на самолет.


АЕРО`Н1 м. Фарм. Лекарство против повръщане във вид на хапчета, които се взимат, за да се предотврати морска или въздушна болест.

— От гр. ἀήρ ’въздух’.


АЕРО`Н2 м. Метал. Висококачествена сплав от алуминий, мед, калай и др., която се употребява при самолетостроенето.

— От гр. ἀήρ ’въздух’.


АЕРОНАВИГАЦИО`НЕН, -нна, -нно, мн. -нни. Прил. от аеронавигация.


АЕРОНАВИГА`ЦИЯ ж. Наука за насочване и водене на летателни апарати по определен път чрез използуване на карти, компаси, радиосигнали и др.


АЕРОНА`ВТ м. Книж. Въздухоплавател. Бай Пенчо е аеронавт, живее в Канада и си вади препитанието, като се издига с балон. Ал. Константинов, БПр, 1893, кн.* 3, 30.

— От гр. ἀήρ ’въздух’* + ναύτης ’моряк’.


АЕРОНА`ВТИКА ж. Въздухоплаване.


АЕРОНАВТИ`ЧЕСКИ, -а, -о, мн. -и. Прил. от аеронавтика. Аеронавтически прибори.


АЕРОНО`МИЯ, мн. няма, ж. Спец. Наука, която се занимава с изучаване на горните слоеве на атмосферата, главно чрез ракетни и спътникови методи.

— От гр. ἀήρ ’въздух’* + νόμος ’закон’.


АЕРОПЛА`Н м. Остар. Самолет. Пет-шест аероплана, не, десет и повече идеха откъм Тасос и върху облачното небе се очертаха като малки черни кръстове. Й. Йовков, Разк. II, 89. Тоя конгрес ще даде подтик: за създаване на един нов тип аероплан, който ще бъде най-съвършен. БД, 1909, бр. 26, 2.

— Фр. aèroplane.


АЕРОПЛА`НЕН, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Самолетен. Аеропланно крило. Аеропланни перки. Аеропланен мотор. Аеропланно нападение. Аеропланна бомбардировка. Аеропланна бомба. Аеропланна ескадрила. Аеропланни ята. Аеропланно отделение на завода. Аеропланен бензин.


АЕРОПО`РТ м. Летище. По-високите такси за услугите на аеропорта „Лутън“ ще доведат до поскъпване на билетите. ДТ, 1999, бр. 326, 20.

— Фр. aeroport.


АЕРОПО`ЩА ж. Остар. Въздушна поща.


АЕРОСКО`П м. Метеор. Апарат за изчисляване на количеството* прах във въздуха. Уред за изследване на въздуха.

— Фр. aeroscope.


АЕРОСНИ`МАНЕ ср. Фотографиране на земната повърхност от въздуха с помощта на специален фотоапарат, прикрепен към летателен апарат (самолет, аеростат, дирижабъл).


АЕРОСНИ`МКА ж. Снимка, направена със специален фотографски апарат от борда на самолет, дирижабъл, вертолет и др.; аерофотоснимка.


АЕРОСТА`Т м. Въздухоплавателен апарат, по-лек от въздуха.

— От гр. ἀήρ ’въздух’* + στατός ’стоящ’.


АЕРОСТА`ТИКА ж. Дял от аеромеханиката, в който се изучават условията за равновесие на газовете и действието на неподвижни газове върху намиращи се в тях твърди тела в покой. Архимед определя положението на равновесие на потопени в течност сегменти от кълбо .. Този закон .. е залегнал в основата на съвременната хидро– и аеростатика. Матем., 1967, кн. 2, 4.


АЕРОТАКСИ`, мн. -та, ср. Рядко. Малък самолет, който извършва полет по маршрут, определен от пътника.


АЕРОТА`КСИС, мн. няма, м. Биол. Действие на кислорода, изразяващо се в привличане или отблъскване на подвижните организми.

— От гр. ἀήρ ’въздух’ + τάξις ’ред’.


АЕРОТАКСИ`ЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни. Биол. Прил. от аеротаксис.


АЕРОТА`НК м. Техн. Бетонен отточен резервоар, снабден с аератор за биологично прочистване на канални води с въздух. Биологическо прочистване [на канални води] .. се извършва при изкуствено създадени условия; за тази цел се използуват .. аерофилтри