Разлика между версии на „Page:Froyd-Detskata dusha.djvu/393“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Некоригирана)
 
(Коригирана)
Състояние на страницатаСъстояние на страницата
-
Непроверена
+
Проверена
Тяло на страницата (за вграждане):Тяло на страницата (за вграждане):
Ред 1: Ред 1:
Предсъзиавано (<b><i>Vorbewufites ) —</i></b> психични съдържания, които в дадения момент са несъзнавани, но могат лесно да бъдат осъзната.
+
{{+}}
 +
<b>Предсъзиавано</b> (<i>Vorbewußtes</i>) — психични съдържания, които в дадения момент са несъзнавани, но могат лесно да бъдат осъзната.
  
Пренос <b><i>(ubertragunfa</i></b> — пренасяне от пациента върху психоаналитика на чувства, изпитвани към други хора. Позитивен или негативен.
+
<b>Пренос</b> (<i>Übertragung</i>) — пренасяне от пациента върху психоаналитика на чувства, изпитвани към други хора. Позитивен или негативен.
  
Принцип на реалността — отчитане на реалните условия и възможности за удовлетворя-. ване на влеченията. Противостои на принципа на удоволствието.
+
<b>Принцип на реалността</b> — отчитане на реалните условия и възможности за удовлетворяване на влеченията. Противостои на принципа на удоволствието.
  
Пршцип на удоволствието -
+
<b>Принцип на удоволствието</b> — стремеж да се избягва неприятното и да се получава максимум наслаждение.
  
стремеж да се избягва неприятното и да се получава максимум наслаждение.
+
<b>Проекция</b> — несъзнавано приписване на собствени качества, чувства и желания на друг човек.
  
Проекция несъзнавано приписване на собствени качества, чувства и желания на друг човек.
+
<b>Проявено съдържание на съновиденията</b> образи от съновидението, както те са представени на сънуващия, символично изображение на скритите мисли на съновидението.
  
Проявено съдържание на съновиденията — образи от съновидението, както те са представени на сънуващия, символично изображение на скритите мисли на съновидението.
+
<b>Рационализация</b> — намиране на приемливи причини и обяснения за неприемливи мисли и постъпки. Естествено тези оправдателни причини и обяснения са значително по-етични и благородни, отколкото техните истински мотиви.
  
Рационализация намиране на приемливи причини и обяснения за неприемливи мисли и постъпки. Естествено тези оправдателни причини и обяснения са значително по-етични и благородни, отколкото техните истински мотиви.
+
<b>Регресия</b> връщане на психичното развитие на по-ранен етап.
  
Регресия — връщане на психичното <sup>4</sup> развитие на по-ранен етап.
+
Свръх-Аз (<i>Über-Ich</i>) — висша инстанция в структурата на душевния живот, изпълняваща ролята на вътрешен цензор. Възниква с изчезването на Едиповия комплекс. Дейността му е несъзнателна.
  
Свръх-Аз фЪег-Щ - висша инстанция в структурата на душевния живот, изпълняваща ролята на вътрешен цензор. Възниква с изчезването на Едиповия комплекс. Дейността му е несъзнателна.
+
<b>Сгъстяване</b> (<i>Verdichtung</i>) — сливане на различни представи в единна структура. Един от най-важните механизми за работа на съновидението.
  
Сгъстяване (<i>Verdichtung)</i> — сливане на различни представи в единна структура. Един от най-важните механизми за работа на съновидението.
+
<b>Сексуално развитие</b> — според Фройд започва не с пубертетния период, а практически от момента на раждането. Преминава през различни етапи, характеризиращи се с господството на определени ерогенни зони. Тези етапи са: 1) орална фаза (първата година от живота), при която ерогенните зони са слизестото покритие на устата и устните; 2) анална фаза (втората и третата година), ерогенната зона е слизестото{{попр|Отпечатано „слизистото“.}} покритие на задното отвърстие; 3) фалосна фаза (четвърта-шеста година), ерогенна зона — пенисът, характеризира се с детски онанизъм и формирането на Едипов комплекс; 4) латентен период; 5) генитална фаза (от началото на пубертетния период) — фаза на развитата сексуалност, частичните нагони се подчиняват на господството на либидото и се удовлетворяват чрез нормална полова дейност. Доколкото сексуалното развитие спорел Фройд е системообразуващ фактор за цялостното развитие, дадената схема може да се разглежда и като периодизация на развитието на личността въобще.
  
 +
<b>Страхова истерия</b> (<i>Angsthysterie</i>) — невроза, основен симптом на която са разнообразните фобии.
  
Сексуално развитие според Фройд започва не с пубертетния иериод, а практически от момента на раждането. Преминава през различни етапи, характеризиращи се с господството на определени ерогенни зони. Тези етапи са: 1) орална фаза (първата година от живота), при която ерогенните зони са слизестото покритие на устата и устните; 2) анална фаза (втората и третата година), ерогенната зона е слизистото покритие на задното отвърс-тие; 3) фалосна фаза (четвърта-шеста година), ерогенна зона
+
<b>Сублимация</b> отклоняване на енергията на сексуалните влечения от тяхната пряка цел — получаването на удоволствие и продължението на рода, и насочването й към несексуални (социални) цели.
  
пенисът, характеризира се с детски онанизъм и формирането на Едипов комплекс; 4) латентен период; 5) генитална фаза (от началото на пубертетния период) — фаза на развитата сексуалност, частичните нагони се подчиняват на господството на либидото и се удовлетворяват чрез нормална полова дейност. Доколкото сексуалното развитие спорел Фройд е системообразуващ фактор за цялостното развитие, дадената, схема може да се разглежда и като периодиза-ция на развитието на личността въобще.
+
<b>Сън</b> състояние, характеризиращо се със загуба на интереса към външния свят. Различава се от съновидението.
  
Страхова истерия (<b><i>Angsthysterie)</i></b>
+
<b>Съновидение</b> — душевният живот по време на сън. Целта на <b>С.</b> е да отстрани пречещите на съня дразнители под формата на халюцинаторно изпълнение на неудовлетворените в будно състояние желания. Притежава явна форма на изражение (проявено съдържание) и скрито зад нея несъзнателно съдържание
 
 
— невроза, основен симптом на която са разнообразните фобии.
 
 
 
Сублимация — отклоняване на енергията на сексуалните влечения от тяхната пряка цел — получаването на удоволствие и продължението на рода, и насочването й към несексуални (социални) цели.
 
 
 
Сън — състояние, характеризиращо се със загуба на интереса към външния свят. Различава се от съновидението.
 
 
 
Съновидение — душевният живот по време на сън. Целта на С. е да отстрани пречещите на съня дразнители под формата на халюцинаторно изпълнение на неудовлетворените в будно състояние желания. Притежава явна форма на изражение (проявено съдържание) и скрито зад нея несъзнателно съдържа
 

Версия от 18:47, 17 януари 2013

Страницата е проверена


Предсъзиавано (Vorbewußtes) — психични съдържания, които в дадения момент са несъзнавани, но могат лесно да бъдат осъзната.

Пренос (Übertragung) — пренасяне от пациента върху психоаналитика на чувства, изпитвани към други хора. Позитивен или негативен.

Принцип на реалността — отчитане на реалните условия и възможности за удовлетворяване на влеченията. Противостои на принципа на удоволствието.

Принцип на удоволствието — стремеж да се избягва неприятното и да се получава максимум наслаждение.

Проекция — несъзнавано приписване на собствени качества, чувства и желания на друг човек.

Проявено съдържание на съновиденията — образи от съновидението, както те са представени на сънуващия, символично изображение на скритите мисли на съновидението.

Рационализация — намиране на приемливи причини и обяснения за неприемливи мисли и постъпки. Естествено тези оправдателни причини и обяснения са значително по-етични и благородни, отколкото техните истински мотиви.

Регресия — връщане на психичното развитие на по-ранен етап.

Свръх-Аз (Über-Ich) — висша инстанция в структурата на душевния живот, изпълняваща ролята на вътрешен цензор. Възниква с изчезването на Едиповия комплекс. Дейността му е несъзнателна.

Сгъстяване (Verdichtung) — сливане на различни представи в единна структура. Един от най-важните механизми за работа на съновидението.

Сексуално развитие — според Фройд започва не с пубертетния период, а практически от момента на раждането. Преминава през различни етапи, характеризиращи се с господството на определени ерогенни зони. Тези етапи са: 1) орална фаза (първата година от живота), при която ерогенните зони са слизестото покритие на устата и устните; 2) анална фаза (втората и третата година), ерогенната зона е слизестото* покритие на задното отвърстие; 3) фалосна фаза (четвърта-шеста година), ерогенна зона — пенисът, характеризира се с детски онанизъм и формирането на Едипов комплекс; 4) латентен период; 5) генитална фаза (от началото на пубертетния период) — фаза на развитата сексуалност, частичните нагони се подчиняват на господството на либидото и се удовлетворяват чрез нормална полова дейност. Доколкото сексуалното развитие спорел Фройд е системообразуващ фактор за цялостното развитие, дадената схема може да се разглежда и като периодизация на развитието на личността въобще.

Страхова истерия (Angsthysterie) — невроза, основен симптом на която са разнообразните фобии.

Сублимация — отклоняване на енергията на сексуалните влечения от тяхната пряка цел — получаването на удоволствие и продължението на рода, и насочването й към несексуални (социални) цели.

Сън — състояние, характеризиращо се със загуба на интереса към външния свят. Различава се от съновидението.

Съновидение — душевният живот по време на сън. Целта на С. е да отстрани пречещите на съня дразнители под формата на халюцинаторно изпълнение на неудовлетворените в будно състояние желания. Притежава явна форма на изражение (проявено съдържание) и скрито зад нея несъзнателно съдържание