Разлика между версии на „Page:Petyr Slavinski - Pobedeni horizonti.djvu/317“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Некоригирана)
 
(Коригирана)
 
(Не е показана една междинна версия от друг потребител)
Състояние на страницатаСъстояние на страницата
-
Непроверена
+
Проверена
Тяло на страницата (за вграждане):Тяло на страницата (за вграждане):
Ред 1: Ред 1:
 
<sfb>
 
<sfb>
Вдигнаха си сондата. После дойдоха немци. Много им се искаше да открият в България нефт, но и те нищо не намериха. ..
+
Вдигнаха си сондата. После дойдоха немци. Много им се искаше да открият в България нефт, но и те нищо не намериха...
 
— Какво казваш, Герасим, че Бойдев излъгал шведите да търсят нефт в Тополите? Слушай какво пишат тук съветските специалисти:
 
— Какво казваш, Герасим, че Бойдев излъгал шведите да търсят нефт в Тополите? Слушай какво пишат тук съветските специалисти:
Сеизморазузнавателните работи, които проведохме западно от Варна в района на село Тополите с цел да се потвърди и уточни куполното повдигане, установено тук през 1936 година с електрометрични изследвания, осъществени от шведската фирма, не дадоха положителни резултати. В района, където се предполагаше куполното надигане, беше констатирано хоризон-талко залягане на третичните слоеве...
+
C>
— Остави, Лидия — нетърпеливо я подкани Ранков да бърза по-нататък. Той искаше да си уясни дали този доклад е някакъв поверителен съветски документ, или съветските специалисти са го дали на Бойдев за информация. И възможно ли е това да бъде една уловка на Държавна сигурност— документ с фалшиви и изопачени данни, за да заблудят чуждата централа за истинското състояние на неф-топроучвателните работи, но направен така, че да оставя впечатление за Бойдев като за ценен и предан човек. — Прескочи, мини към заключението.
+
Сеизморазузнавателните работи, които проведохме западно от Варна в района на село Тополите с цел да се потвърди и уточни куполното повдигане, установено тук през 1936 година с електрометрични изследвания, осъществени от шведската фирма, не дадоха положителни резултати. В района, където се предполагаше куполното надигане, беше констатирано хоризонталко залягане на третичните слоеве...
 +
C$
 +
— Остави, Лидия — нетърпеливо я подкани Ранков да бърза по-нататък. Той искаше да си уясни дали този доклад е някакъв поверителен съветски документ, или съветските специалисти са го дали на Бойдев за информация. И възможно ли е това да бъде една уловка на Държавна сигурност — документ с фалшиви и изопачени данни, за да заблудят чуждата централа за истинското състояние на нефтопроучвателните работи, но направен така, че да оставя впечатление за Бойдев като за ценен и предан човек. — Прескочи, мини към заключението.
 
Лидия прелисти пет-шест страници и прочете края:
 
Лидия прелисти пет-шест страници и прочете края:
С това се ограничават основните работи, проведени в приморската част на Североизточна България с цел изучаване на нейния геоложки строеж и газонеф-тоносност.
+
C>
От изложеното, а също от геоложките карти и материалите на геофизичните проучвания става ясно, че направените в този район геологоснимачни, геофизически и сондажни работи се разпределят неравномерно, но са достатъчни за общо ориентиране. Най-изучена се явява-територията на Моминското плато и Варненската долина. По тази територия, която има площ около петстотин квадратни километра, са сондирани 14 места — 13 крелиусни и 1 роторен сондаж. Общо в пределите на този участък доста добре е изучена геологията
+
С това се ограничават основните работи, проведени в приморската част на Североизточна България с цел изучаване на нейния геоложки строеж и газонефтоносност.
 +
От изложеното, а също от геоложките карти и материалите на геофизичните проучвания става ясно, че направените в този район геологоснимачни, геофизически и сондажни работи се разпределят неравномерно, но са достатъчни за общо ориентиране. Най-изучена се явява територията на Моминското плато и Варненската долина. По тази територия, която има площ около петстотин квадратни километра, са сондирани 14 места — 13 крелиусни и 1 роторен сондаж. Общо в пределите на този участък доста добре е изучена геологията
 
</sfb>
 
</sfb>

Текуща версия към 21:28, 15 декември 2015

Страницата е проверена