Page:RBE Tom10.djvu/964

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ват в тях. А. Дончев, ВР, 225-226. Той даже повтори вика на Ивана Боримечката към клисурските непразни жени да се не плашат от топчето, като пукне. Ив. Вазов, Съч. XVII, 97. — Тая е непразна! рече той, като гледаше бледожълтия й [на лалугерицата] натежал корем. К. Колев, ТЕ, 53. Между тях [младите булки], като свят, може да има и непразни. Ц. Гинчев, ГК, 218-219.

2. Рядко. Разш. С предл. с. В който се съдържа, има нещо, което предстои да се прояви. От поет, който съединява в себе си такава висока култура и изпръвна наивност, е в право всякой да очаква много нещо, и поезия, в която има такива певци, е непразна с бъдаще. П. П. Славейков, Събр. съч. IV, 196.

НЕПРАЗНУВАН, -а, -о, мн. -и, прил. Който не е отпразнуван. Петнайсетгодишният юбилей на Сливница. Той замина, без някой да спомни за него, без шум, без ек, не-празнуван, глух. Ив. Вазов, ИСМ, 20. Пролет моя, моя бяла пролет, / още неживяна, непразнувана, / само в зрачни сънища сънувана. Н. Вапцаров, Избр. ст 1946, 107.

НЕПРАКТИЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. 1. За човек — който не е практичен. Първият [Климент Белчев] беШе руски се-минарист и като такъв добродушен, непрактичен, възторжен и декламираше на настоятелите, колчем го посетяха, стихове от Хомякова и Державина. Ив. Вазов, Съч. XXII, 74. Момчето още не разбираше какво лошо има в това да си непрактичен, но че баща му е най-добрият човек на света, вярваше безусловно. Ем. Манов, БГ, 62. Непрактична домакиня.

2. Който не е съобразен с практиката, не е изгоден или удобен за употреба. Ние с Мар-гаритка си купихме лодка.. Всички ни се чудят на ума лодката е нещо съвсем непрактично, особено в София, но ние с Мар-гаритка се усмихнахме с тайнствена и многозначителна усмивка. П. Незнакомов, МА,

36. — Сигурно ви учудва архитектурният замисъл на моята обител?.. Има само таван! За много хора това е непрактично... Р. Балабанов, ТБК, 58. Непрактично решение. Непрактични проекти. Непрактична дреха.

НЕПРАКТЙЧЕСКИ, -а, -о, мн. -и,

прил. Остар. Непрактичен. Ако ги [българските въстания] разгледа човек със строго критическо око, ще ги намери повечето театрални, непрактически и необмислени сериозно. 3. Стоянов, ЗБВ 1,4.

НЕПРАКТЙЧЕСКИ. Остар. Нареч. от прил. непрактически; непрактично.

НЕПРАКТИЧНО. Нареч. от непрактичен. С благодетелите си се държеше непрактично. Не умееше да им поиска пари даже за наема си.

НЕПРАКТИЧНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Качество на непрактичен. По-малкият му брат Стефан, който във всичко можел да се обвини, но не само в непрактичност, все следвал да стои над главата му като чук.

3. Стоянов, ХБ, 240. Той сещаше всичката непрактичност на Жоржовото учение, но не пожела да му възразява. Ив. Вазов, Съч. XI, 189. Историята на войните в последните осемдесят години доказала непрактичността на превозванието тежкоранените от бойното поле непосредствено в постоянните, сиреч неподвижните болници. И. Барбар, ОЛП, 29.

НЕПРАН, -а, -о, мн. -и, прил. 1. За дреха и под. — който не е пран, опран, изпран; неопран, неизпран. Майките не можеха да дигнат глави от кърска работа,.., затуй рожбите им скитореха с непрани ризки, нашарени с червеникави точици от бълхите.

А. Каралийчев, С, 96. — За една вечер мога с ръчица да я [болката] махна, стига да се намери малко пелин и непрана вълна. Н. Хайтов, Хд, 123. Тук вонеше нетърпимо на непровепурен въздух, алкохол, непрано бельо. П. Вежинов, СО, 160. Вързал дърва-рят Мецана. Хем я удря, хем нарежда: Ме-цо ле, Мецо, Мецано, / дълго ти руно непрано. Ран Босилек, ВП, 58. Непрани дрехи. Непрани пелени. Непрана кърпа.

2. Обикн. като сказ. опред. За човек — на който дрехите не са опрани; неизпран, неопран. Ситни като врабчета дечурлига,.., немити, непрани, невчесани, се върдаляха из прахуляка. Елин Пелин, Съч. IV, 106. Блъскаше се [Мито Парцалана] и денем, и нощем по нивите и около кошарите, ходеше парцалив, непран, небръснат. Ил. Волен, МДС, 219. Слушал съм различни истории как жена неочаквано попада сред група мъже и тогава изведнъж се преобразяват:.., ако преди това са ходели мръсни и непрани, веднага си припомнят войнишкия живот и прчват да перат ризите си в някой поток. И. Радичков, В, 67.

НЕПРЕВАРЕН, -а, -о, мн. -и, прил. Който не е бил подложен на преваряване. Непреварена вода.

НЕПРЕВЕДЕН, -а, -о, мн. -и, прил. На който не е направен превод. Съобщих на Йовков за желанието на Питоева. Той,.., беше много поласкан и обеща да намери преводач. За съжаление, не успя, тъй като 'Албена" трябваше да се преведе не на литературен френски език, а на диалект. Безцелно беше да се изпраща пиесата непреве-дена в Париж. СбАСЕП, 435.

НЕПРЕфЗЕМАЕМ, -а, -о, мн. -и и НЕ-ПРЕВЗИМАЕМ, -а, -о, мн. -и, прил. Който не може да бъде превзет, завладян. Пред българската войска стоеше непревземаема-та Одринска крепост, както я смятаха всички военни експерти. Д. Яръмов, БП,

206. Когато се разчу, че се приготвя парад-