Разлика между версии на „Page:Froyd-Detskata dusha.djvu/392“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Некоригирана)
 
(Проблематична)
Състояние на страницатаСъстояние на страницата
-
Непроверена
+
Проблематична
Тяло на страницата (за вграждане):Тяло на страницата (за вграждане):
Ред 1: Ред 1:
 
сексуалното се подлагат на изтласкване и се заслоняват от така наречените «покриващи спомени». Интересите на детето в този период са насочени преди всичко към общуването с другарчетата му, училищните занимания и т.н.
 
сексуалното се подлагат на изтласкване и се заслоняват от така наречените «покриващи спомени». Интересите на детето в този период са насочени преди всичко към общуването с другарчетата му, училищните занимания и т.н.
  
Либидо — лежащата в основата на всички сексуални прояви на индивида психична енергия. По-гьсно се използува и като синоним за влечението към живота.
+
<b>Либидо</b> — лежащата в основата на всички сексуални прояви на индивида психична енергия. По-късно се използува и като синоним за влечението към живота.
  
Нагони (<i>TriebeW-</i> влечения, пориви) — образувания на границата между соматичното и душевното, психични представители на възникващите в недрата на телесния апарат раздразнения, които оказват непосредствено въздействие върху душевната дейност. Характеризират се с четири аспекта — източник, цел, обект и енергия. В ранните си работи Фройд различава индивидуално съхраняващи и видово съхраняващи Н. От началото на 2-те години развива концепцията за деленето на Н. на <i>нагони на живота</i> и <i>нагони на смъртта.</i> Разпространената в българския език употреба <i>нагони към...</i> предполага една свръхсубект-ност на нагоните, каквато те не притежават.
+
<b>Нагони</b> (<i>Triebe</i>H{{?|И на хратията е такова „главно H“, слято с буквите отляво. Изглежда ми печатна грешка - излишък, който е за премахване.}} — влечения, пориви) — образувания на границата между соматичното и душевното, психични представители на възникващите в недрата на телесния апарат раздразнения, които оказват непосредствено въздействие върху душевната дейност. Характеризират се с четири аспекта — източник, цел, обект и енергия. В ранните си работи Фройд различава индивидуално съхраняващи и видово съхраняващи <b>Н</b>. От началото на 20-те години развива концепцията за деленето на <b>Н.</b> на <i>нагони на живота</i> и <i>нагони на смъртта</i>. Разпространената в българския език употреба <i>нагони към…</i> предполага една свръхсубектност на нагоните, каквато те не притежават.
  
Нагони на живота (<i>Lebenstriebe)</i>
+
<b>Нагони на живота</b> (<i>Lebenstriebe</i>) — влечения, които имат за цел запазването, поддържането и развитието на живота във всичките му аспекти и форми. В късните си работи Фройд ги противопоставя на нагоните на смъртта.
  
влечения, които имат за цел запазването, поддържането и развитието на живота във всичките му аспекти и форми. В късните си работи Фройд ги противопоставя на нагоните на смъртта.
+
<b>Нагони на смъртта</b> (<i>Todestriebe</i>) присъщи на индивида несъзнавани тенденции към саморазрушаване и връщане към неорганичното състояние. Външно се проявяват като агресия по отношение на определени лица и предмети. Намират се в единство с нагоните на живота й само в това единство обуславят нормалното функциониране на душевния механизъм. В някои патологични случаи могат да предизвикат садистични извращения и самообвинения у меланхолиците.
  
Нагони на смъртта (<i>Todestriebe)</i>
 
  
присъщи на индивида несъзнавани тенденции към само-разрушаване и връщане към неорганичното състояние. Външно се проявяват като агресия по отношение на определени лица и предмети. Намират се в единство с нагоните на живота й само в това единство обуславят нормалното функциониране на душевния механизъм. В някои патологични случаи могат да предизвикат садистични извращения и самообвинения у меланхолиците.
+
<b>Нарцисизъм</b> (<i>Narzißimus</i>) привързаност на либидото към собственото Аз.
  
 +
<b>Невроза</b> — психическо разстройство, симптомите на което изразяват в символична форма породилия го конфликт, частност конфликта на сексуалните влечения и влеченията на Аз-а.
  
Нарцисизъм <i>(Narzifimus</i> ) — привързаност на либидото към собственото Аз.
+
<b>Несъзнавано</b> (<i>Unbewußtes</i>) — съдържания на психичния живот, за които човек не подозира нищо в течение на дълго време или въобще не е знаел за тях. Има два вида <b>Н.</b> — <i>предсъзнавано</i> и <b>Н.</b> в собствения смисъл на думата. В динамичен смисъл <b>Н.</b> може да се нарече това, осъзнаването на което, за разлика от предсъзнаваното, изисква значителни усилия или въобще е невъзможно. Според Фройд <b>Н.</b> може да бъде както <i>ниско</i> (неконтролираните сексуални и агресивни влечения на То), така и <i>високо</i> (дейността на Свръх-Аза).
  
Невроза психическо разстройство, симптомите на което изразяват в символична форма породилия го конфликт, частност конфликта на сексуалните влечения н влеченията на Аз-а.
+
<b>Обектно либидо</b> (<i>Objektlibido</i>) тази част от либидото, която е насочена към един или няколко обекта и противостои на <i>Аз-либидото</i>.
  
Несъзнаваио (&lt;<i>Unbewufites )</i> — съдържания на психичния живот, за които човек не подозира нищо в течение на дълго време или въобще не е знаел за тях. Има два вида Н. — <i>предсъзна-вано</i> и Н. в собствения смисъл на думата. В динамичен смисъл Н. може да се нарече това, осъзнаването на което, за разлика от предсъзнаваното, изисква значителни усилия или въобще е невъзможно. Според Фройд Н. може да бъде както <i>ниско</i> (неконтролираните сексуални и агресивни влечения на То), така и <i>високо</i> (дейността на Свръх-Аза).
+
<b>Орална еротика</b> — характерна за оралната фаза от сексуалното развитие на детето, проявява се в смученето.
  
Обектно либидо <i>(Obj ek t libido) —</i> тази част от либидото, която е насочена към един или няколко обекта и противостои на <b><i>Аз</i></b><i>-'либидото</i>.
+
<b>Покриващи спомени</b> (<i>Deck-errinerungen</i>) — запазени в паметта спомени за събития от първите 5-6 години от {{попр|Отпечатано „то“.}} живота на детето, които се отличават с особена яркост и изглеждат като че ли незначителни. Благодарение механизма на <i>изместването</i> те сякаш «покриват» най-съществените спомени от детството, които са подложени на изтласкване. Тяхното съдържание може да бъде извлечено с помощта на психоанализата.
 
 
Орална еротика — характерна за оралната фаза от сексуалното развитие на детето, проявява се в смученето.
 
 
 
Покриващи спомени <i>(Deck-ernnerungen)</i> — запазени в паметта спомени за събития от първите 5 6 години то живота на детето, които се отличават с особена яркост и изглеждат като че ли незначителни. Благодарение механизма на <i>изместването</i> те сякаш «покриват» най-съществените спомени от детството, които са подложени на изтласкване. Тяхното съдържание може да бъде извлечено с помощта на психоанализата.
 

Версия от 17:27, 17 януари 2013

Имало е проблем при корекцията на страницата


сексуалното се подлагат на изтласкване и се заслоняват от така наречените «покриващи спомени». Интересите на детето в този период са насочени преди всичко към общуването с другарчетата му, училищните занимания и т.н.

Либидо — лежащата в основата на всички сексуални прояви на индивида психична енергия. По-късно се използува и като синоним за влечението към живота.

Нагони (TriebeH??? — влечения, пориви) — образувания на границата между соматичното и душевното, психични представители на възникващите в недрата на телесния апарат раздразнения, които оказват непосредствено въздействие върху душевната дейност. Характеризират се с четири аспекта — източник, цел, обект и енергия. В ранните си работи Фройд различава индивидуално съхраняващи и видово съхраняващи Н. От началото на 20-те години развива концепцията за деленето на Н. на нагони на живота и нагони на смъртта. Разпространената в българския език употреба нагони към… предполага една свръхсубектност на нагоните, каквато те не притежават.

Нагони на живота (Lebenstriebe) — влечения, които имат за цел запазването, поддържането и развитието на живота във всичките му аспекти и форми. В късните си работи Фройд ги противопоставя на нагоните на смъртта.

Нагони на смъртта (Todestriebe) — присъщи на индивида несъзнавани тенденции към саморазрушаване и връщане към неорганичното състояние. Външно се проявяват като агресия по отношение на определени лица и предмети. Намират се в единство с нагоните на живота й само в това единство обуславят нормалното функциониране на душевния механизъм. В някои патологични случаи могат да предизвикат садистични извращения и самообвинения у меланхолиците.


Нарцисизъм (Narzißimus) — привързаност на либидото към собственото Аз.

Невроза — психическо разстройство, симптомите на което изразяват в символична форма породилия го конфликт, частност конфликта на сексуалните влечения и влеченията на Аз-а.

Несъзнавано (Unbewußtes) — съдържания на психичния живот, за които човек не подозира нищо в течение на дълго време или въобще не е знаел за тях. Има два вида Н.предсъзнавано и Н. в собствения смисъл на думата. В динамичен смисъл Н. може да се нарече това, осъзнаването на което, за разлика от предсъзнаваното, изисква значителни усилия или въобще е невъзможно. Според Фройд Н. може да бъде както ниско (неконтролираните сексуални и агресивни влечения на То), така и високо (дейността на Свръх-Аза).

Обектно либидо (Objektlibido) — тази част от либидото, която е насочена към един или няколко обекта и противостои на Аз-либидото.

Орална еротика — характерна за оралната фаза от сексуалното развитие на детето, проявява се в смученето.

Покриващи спомени (Deck-errinerungen) — запазени в паметта спомени за събития от първите 5-6 години от * живота на детето, които се отличават с особена яркост и изглеждат като че ли незначителни. Благодарение механизма на изместването те сякаш «покриват» най-съществените спомени от детството, които са подложени на изтласкване. Тяхното съдържание може да бъде извлечено с помощта на психоанализата.