Разлика между версии на „Page:RBE Tom10.djvu/804“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Некоригирана)
 
(Няма разлика)

Текуща версия към 16:49, 4 юни 2014

Страницата не е проверена


ни. Елин Пелин, Съч I, 183. Така това е на-съде; народний образ е най-хубавий; крое-жът, който са отдалечава от него е недо-свършен. Ив. Богоров, КП, 1875, кн. V, 31.

НЕДОСЕГАЕМ, -а, -о, мн. -и, прил. Книж. 1. Който се намира на такова място, че до него не може да се стигне, достигне; недостигаем, недостъпен, недостижим, непристъпен. Минаха край грейнала от милиони слюдени огледалца скала само преди една година тя е била зъбер на недосегаем връх. Д. Кисьов, Щ, 514. Биде извършена евакуацията на фабриките и заводите., в далечни, недосегаеми за врага области. В. Коларов, ПХ, 318. Спътниците можели да се използуват твърдят те за неограничени разузнавателни задачи, те можели да бъдат прекрасни, недосегаеми наблюдателни пунктове. НК, 1958, бр. 40, 3. Области на човешкото тяло, .., които в миналото се смятаха недосегаеми, сега са достъпни за ножа на хирурга. Н. Манчева, ЛФ, 167.

2. Прен. Който по своите изключителни качества, същност не може да бъде достигнат, постигнат; недостижим, непостижим, недостигаем. За другите той може да се покаже нищожен, безхарактерен; за мене тая жертва и тая любов го издигат до недосегаема висота. Ив. Вазов, Н, 95. Тя [Вяра] бе заспала. Подухван от лекия ветрец кичур от косата й се премяташе и пречеше да се види добре израза на лицето й,.., което му се струваше в тоя час тъй прекрасно и изпълнено с някаква далечна недосегаема красота. Ив. Мартинов, ДТ, 39.

3. Прен. Като сказ. опред. За човек — който се отделя, откроява, обикн. с изключителни качества или с високо социално положение, поради което с него не може да се общува, да се установи контакт; недостъпен, недостижим. — Имате ли възможност да виждате княза си? Понякога, отговорих аз, и излъгах, защото княз Фердинанд беше за мене недосегаем и никога не бях говорил с него. Ив. Вазов, РИ, 72. За да повярват, че са под закрилата на своя бог, там хората е трябвало да си го представят до крайност велик, недосегаем, неразгадаем, страшен и чужд. В. Мутафчиева, ИКМ, 89-90. Той беше красив и интересен мъж, но хладен и недосегаем като звездите. Ем. Манов, ДСР, 375. На сцената,.., Вълко говореше за тежкото положение на селото.. Вълко им изглеждаше по-важен, no-учен и по-недосега-ем, отколкото кога да е било друг път. Г. Караславов, СИ, 225-226.

НЕДОСЕГАЕМО. Книж. Нареч. от недосегаем; недостижимо. Напред някъде, на не по-малко от две-триста крачки (сега това изглеждаше на хората недосегаемо далеко), между шумата играеха по-светли петна негли полянка? В. Мутафчиева, ЛСВ 1,468.

Книж. Отвл. същ. от недосегаем; недостъпност, недостижимост. Да станеш член, например, на Жокей клуб в Буенос Айрес, значи да се оградиш с божествена недо-сегаемост и да си осигуриш завинаги едно раболепно чинопочитание. Св. Минков, ДА, 95. Наблизо сивееха руините на старата крепост момичетата сякаш бяха напуснали тремовете на деспот Слав, за да подхвърлят на света своята недосегае-мост. Ст. Сивриев, ЗСБ, 140.

НЕДОСЁГНАТ, -а, -о, мн. -и, прил. Който не е досегнат, докоснат, засегнат от някого или нещо; незасегнат, недокоснат. Калугер по звание и на едно време и среда, недосегнати още от прогресивни идеи, Неофит ни удивлява със забележително нови възгледи. Ив. Вазов, Съч. XV, 30. На дънера на една дебела бука намериха вързан горския пазач. Останал жив и недосегнат от пожара. Ив. Карановски, Разк. I, 17. Всяка година планинската ябълка раждаше чудни плодове,., и окапваха на земята, недосегнати от човешка ръка. А. Каралийчев, ТР, 69

НЕДОСЕТЛЙВ, -а, -о, мн. -и, прил. Който не се сеща, досеща лесно, бързо, който обикн. не се сеща навреме; несъобрази-телен. — С тия два пожара ние издадохме на полицията посоката, по която се движим. Дори да са най-недосетливите, те ще поставят по пътя ни засади и ние ще трябва да водим боеве, за да се отскубваме все по-напред и по-напред. П. Вежинов, ВП, 75. Мнозина говореха, че Вълчан бил намерил имане или пък бил излъгал навремето дядо Добри, недосетлив и прост човек. И. Йовков, Ж 1945, 52. Вие говооихте с такъв горчив тон, с непреривен яд по повод на разговора ни в градската градина, щото аз трябва да бъда най-тъпия и недосетливия човек, за да не разбера истинския смисъл на вашето поведение. Ив. Вазов, ПЕМ, 26. // Който не се сеща, досеща за нещо, за което обикн. в момента става дума; несъобра-зителен. — Аз настоявам да ми кажете защо сте сърдита — каза той съкрушено.. Колко е недосетлив и неуверен и какво ли си мисли?... Но нека, нека го помъча още малко" реши тя. Ем. Станев, ИК1 и II, 169. — По реката слизахте ли? запитах тихо аз.. Не сме слизали... Ех че сте недосетливи... възкликнах почти радостно и се втурнах към обкованото в камък и цимент леговище на реката. Др. Асенов, СВ, 48. — Защо не със самолет? Защото самолетът пристига за два часа, а с влак ще пътуваме цял ден, недосетливо момиче. Ем. Манов, БГ, 237-238. „Наистина, тази Виолетка е много недосетлива. Тя изпусна от ръцете си милиони, милиони, милиони.,.“ Д. Кисьов, Щ, 186.

НЕДОСЕТЛЙВО. 1. Нареч. от недосетлив; несъобразително.

НЕДОСЕГАЕМОСТ, -тта, мн. няма, ж.