Разлика между версии на „Page:RBE Tom3.djvu/321“
(→Некоригирана) |
(Няма разлика)
|
Текуща версия към 19:28, 3 юни 2014
ствена система." П. К. Яворов, Съч. П, 173. И тъй, този обществен или господарствен ред е нищо друго, според мнението на Русо, освен несправедливост и неравенство. Ч, 1871, бр. 8, 233.
ГОСПОДАРСТВЕНЕН, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Остар. Държавен; господарствен (във 2 знач.). Подир свършването на войната Анибал показал, не той е също тъй отличен господарственен человек, както и велик полководец.. Той се заловил деятелно за преобразованието на устройството и на управлението на Картаген. Н. Михайловски, РВИ (превод), 230. От всичко туй става ясно защо животът на Фран-клина се печата и препечатва во всички езици,., и защо най-пооир за Франклина знаят и приказват всеки малко-много учен гражданин и господарственен мъж. С. Боб-чев, ЖФ (превод), VI.
ГОСПОДАРСТВО, мн. -а, ср. Остар.
1. Състояние, положение, власт на господар; господаруване. — Ония там пък искат да станат богати .. Може и аз да се наредя, но право да ти кажа, не им ща богатството, нито господарството! К. Петканов, В, 170. Истина е, че корабникът не веднъж бе казвал, особено когато се напиеше, че не разбира в какво се състои всеблагостта на бога, щом е измислил болярите и цялата йерархия на господарствата. Д. Добревски, БИ, 12. Беше след Съединението .. Турците, които дотогава все се надяваха да си върнат властта и агаларството, разбраха, че тяхното господарство тук се е свършило вече и започнаха да продават имоти и къщи, за да се изселят. Г. Каравелов, Избр. съч. VI, 119.
2. Държава, царство, владение. Не е болест, че всичко тръгнало да работи и иска по-сладък залък .. Ще иска, което му липсва, което не му стига. Поиска църква, сетне поиска училище, ще поиска и свое господарство. Д. Талев, ПК, 153. Със свършването на народните преселения в УН-то столетие свърши са также и раздробяването на туй голямо Славянско племе на отделни поколения, и малко по малко зеха да са образуват от тях и големи и малки господар-ства. Пч, 1871, кн. 4, 58. Господарствата в Мала Азия са вълнуваха тихомълком. Му-рад тръгна срущу размирените области. С. Бобчев, СОЙ, 55. И готов да избухне всеки миг [Йоанициус] говореше тихо,.. — В цялата тази игра около Рашка и Загреб, Търговище и Търнов се изгражда утрешният ден на католическите господарства. Д. Добревски, БИ, 160.
ГОСПОДАРСТВУВАНЕ. Вж. госпо-дарстване.
ГОСПОДАРУВАМ, -аш, несв., непрех. Господар съм на нещо, разпореждам се, властвам като господар; господарствам, господствам. Подир три дни получи от ръцете на щедрия си господар владетелския меч на Вавилония. Седна тракиецът на престола и господарува девет години време. А. Каралийчев, ТР, 77. Турците зеха целия Царевец. Хубаво се наместиха и сега господаруват, бащице. А. Каралийчев, В, 151. Докато си жив, ти ще господаруваш. Ние ще работим твоята земя като наша и ще делим наполовина. К. Петканов, ЗлЗ, 76. На умний слугувай, че на безумни не госпо-дарувай. Послов. П. Р. Славейков, БП I, 296.
ГОСПОДАРУВАНЕ, мн. -ия, ср. Отгл. същ. от господарувам. Панко много пъти беше й [на Момчилка] разказвал, че когато работниците и бедните селяни вземат властта в ръцете си, ще турят край на господаруването на богатите, а заедно с това ще се тури край и на тяхната сиромашия. Д. Ангелов, ЖС, 75. Коравата власт на Доча и неговото своеволно господаруване се слагаха като тежко и непоносимо бреме върху слабите плещи на буков-ските селяни. Т. Влайков, Съч. Ш, 144.
— Пет години черен, робски труд, пет години надежди и пресмятания за дом, за ниви, за господаруване и човешки живот ще отлетят като дим. Г. Караславов, СИ, 97-104. Ако би, не дай боже, да останеме още пет години под варварското господаруване на турците,.., тогава у какво положение ще са намери нашият злочест народ? НБ, 1876, бр. 47, 183.
ГОСПОДАРЩИНА, мн. няма, ж. Истор. Задължения на крепостните селяни към феодала за получената от него земя. Ама все по-добре би било на душата ми да имах пълна житница и всеки ден чорбица в гърнето. Добре би било да нямаше дан и госпо-дарщина. М. Смилова, ДСВ, 171. Срещу получената земя селянинът бил задължен да носи безброй задължения. Той трябвало да оре, да сее,.. Освен това трябвало да строи и поправя замъка на феодала, оборите му,.. Най-малкото отклонение от тези задължения, наричани господарщина, бивало наказвано. Йст. VI кл, 16-17.
ГОСПОДАРЧЕ, мн. -та, ср. Умал. от господар; млад господар или синът на господаря. Па на сина дума [майката] продумуе: /
— Фала тебе, Павле господарче, / стегнете ми коня дорелия / и дайте ми пари за арче-не! Нар. пес., СбНУ XI.IV, 223.
ГОСПОДЕН, -дня, -дне, мн. -дни, прил.
1. Който е на господ, произхожда от господ; божи. — Чакай! — извика хаджи Василий ..
— Как тъй всеки според своята воля? Ти калугер ли си, или не си? Каква друга воля може да има тука за теб освен волята господня? Ст. Дичев, ЗС I, 267. А баба Сребра ми рече: — Отче, прочети нещо от светите книги. Сетих се, та намерих господнята благословия над Авраама. А. Дончев, ВР, 128. Ще се превърне в прах цветущий Ка-